Block title
Block content

"İman, ubudiyet yüzde yüz ihtimal ile o darağacını kaldırıp o haps-i münferidi kapatıp, şu göz önündeki kabri, bir hazine-i ebediyeye, bir saray-ı saadete açılan bir kapıya çeviriyor, diye ihbar eden ve ..." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamberler, hem mazhar oldukları vahiyler ile hem de kainat kitabında ahirete işaret eden sayısız delilleri, ders ve talim ettirmek ile o emare ve asara işaret etmişler ve ediyorlar. Ahireti ispat eden bütün akli ayetlerin hepsi bu asar ve emare kapsamındadır. Alim ve evliyalar ise bu ayetleri rehber alarak kendi dönemindeki insanlara bu ayetleri ders ve talim ediyorlar, mesela Risale- i Nurlar ve hususi olarak Haşir Risalesi buna güzel bir misaldir.

Mesela bu dünyada mazlumlar hakkını ve ahını almadan, zalimlerde ceza ve hesap görmeden, eşit bir şekilde ölüp gitmeleri, Allah’ın sonsuz adaletine yakışmaz. Öyle ise Allah’ın sonsuz adaleti bu mazlumların ve zalimlerin hesap göreceği bir diyarı ister. İşte bu istemek, ahiret aleminin yaratılmasına, bir muktazi bir gerekçedir, bir asar ve bir emaredir. Daha bu isimler gibi Allah’ın binlerce ismi ahiret hayatının yaratılmasını ister ve gerektirir ki, bunların hepsi birer asar ve emaredir.  

İkinci olarak bütün peygamberlerin mucizeleri, bütün evliyaların keramet ve keşifleri, bütün salih insanların güzel ahlak ve inançları bu asar ve emareler kapsamına girer.

Mesela Peygamber Efendimiz (asv) Miraç mucizesi ile o menzilleri gezip görmüş ve bize ihbar etmiştir. Bir evliya keşfi ve manevi gözü ile kabrin arkasını seyredip o alanda bir ittifak temin etmişler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

mabdullah
Maşaallah, tam ikna edici, çok güzel bir cevap... Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...