Block title
Block content

"İmanda öyle bir rica ve bir teselli var ki, yüz bin ihtiyarlık bir tek şahsa gelse, bu imandan gelen teselli mukabil gelebilir." İzah eder misiniz? Yüz bin ihtiyarlık gelebilir mi bir insanın başına?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman, Allah ile kul arasında bir bağdır. Bu bağ ne kadar güçlü ise, insanın hadiselere ve musibetlere karşı dayanma ve sabretme gücü de o nispette güçlüdür. Yani "İman bir güç, hadise ve musibetler ise bir yüktür; iman ne kadar güçlü ise o kadar yükü kaldırır." demektir.

Arkasına Allah’ın sonsuz kudretini alan birisi her şeyin üstesinden gelebilir ve her şeye karşı mukavemet edebilir. İki üç gramlık incir çekirdeği bir iki tonluk incir ağacını "bismillah" ile taşıyabiliyor.

Bir incir çekirdeği, incir ağacı olma sürecinde belki trilyonlarca defa "bismillah" manasına muhtaç ve Allah’ın kudret ve ilmine gebedir. İncir çekirdeğinde program şeklinde bulunan ağacın gelişip büyümesi, bütün kainat fabrikasının işlemesi ve hareket etmesine bağlıdır. Öyle ise kainatta her bir şey her halinde ve her aşamasına Allah’a ihtiyaç içinde ve "bismillah" ile bu ihtiyaçlarını tedarik etmek zorundadır.

Yani incir çekirdeği Allah adına kendinden yüz bin kat büyük şeyleri taşıyabiliyor, kaldırabiliyorken, faraza insanın iman ile yüz bin ihtiyarlık yüküne katlanması veya sabretmesi mecazi değil hakikat noktasından da makul ve gerçekçidir.

"Yüz bin" ifadesi bu inceliğe işaret etmek ve imanın ne kadar önemli ve büyük bir güç kaynağı olduğunu göstermek içindir. Yoksa insana yüz bin ihtiyarlık verilecek değildir. Yani yüz bin ifadesi farazidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Rica | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1377 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...