"İmani hükümlerin takviye ve inkişaf ettirilmesi, ancak tekrar ile teceddüd eden ibadetle olur." cümlesini açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın emir ve yasakları, insanlığın maddi ve manevi saadetinin vesikası hükmündedir. Yani insanlık bu emir ve yasaklara itaat ederse, hem dünyada hem ahirette mesut ve bahtiyar olur. Bu emir ve yasaklara itaat etmek için de güçlü ve sağlam bir inanç gerekir. Yani insanın kalp ve gönül dünyasında Allah inancı köklü ve sağlam bir şekilde yerleşmiş ise, insanın o emir ve yasaklara uyması çok kolay olur. Böyle bir inancı kalp ve gönüllerde geliştirip perçinleştiren en tesirli ve önemli unsur da ancak ibadettir.

Yani sürekli tekrarladığımız ibadetler insanın hem inancını muhafaza ediyor, hem bu inancı kalp ve gönüllere nakşediyor, hem de Allah ile insan arasında bir nispet, bir bağ oluştururken, diğer taraftan da insanlığın sosyal ve toplumsal düzenini temin etmiş oluyor.

İşte ibadetin bu kadar külli ve girift bir tesiri bulunuyor. Allah’ın Kur’an’da ısrarla ibadeti emretmesi bu külli hikmetlere ve faydalara bakıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...