İmanımın kurtuluşu için tek başına Risale-i Nur yeterli mi? Tefsir, hadis ve ilmihal okumak lazım gelmiyor mu? Dershanelerde neden tefsir, hadis ve ilmihâl öğretilmiyor? Üstad bu konuda ne önermiştir?

İmanımın kurtuluşu için tek başına Risale-i Nur yeterli mi? Tefsir, hadis ve ilmihal okumak lazım gelmiyor mu? Dershanelerde neden tefsir, hadis ve ilmihâl öğretilmiyor? Üstad bu konuda ne önermiştir?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar, Kur'ân-ı Kerîm ve hadislerin, bu asra bakan bir tefsiridir. Ancak bir fıkıh ve ilmihâl kitabı değildir.

Her dershanede en az bir ilmihâl kitabının bulunduğunu ve okunduğunu biliyoruz. Yapılan okuma programlarında ilmihâl okuma saati konularak tâlim edilmektedir. Risale-i Nurlar, bu asrın ihtiyacına binâen yazıldığı için, bu asırda gelebilen şüphe ve tereddütlere karşı en güzel cevaplar verilmektedir.

"Bu eserler bana yeterdir." diyenlere bir şey diyemediğimiz gibi, "Bu eser bana kifâyet etmez." diyenlere de bir şey demek doğru değildir. Herkesin ihtiyacı bir olmayabilir. Herkes, her türlü kitabı okuyabilir.

Risale-i Nurlar, Kur'ân-ı Kerîm'in baştan sona âyetlerinin bir tefsiri değildir. Başta sona bütün âyetlerin tefsirini okumak isteyenler için Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsiri en son tefsir ve güzel bir çalışmanın neticesi olduğundan tavsiye ederiz. Hadis okumak için piyasada yeteri kadar kitap vardır. İbrahim Canan Hoca'nın, "Kütûb-ü Sitte"sini tavsiye ederiz.

Dersaneleri bir Risale-i Nur fakültesi olarak kabul edelim. Hadislerin ve âyetlerin bu asra bakan tefsiri yazılmaktadır. Dersanelerde kalanların, okula giden öğrenci ve çalışanlar olduğunu bazen unutuyoruz gibi.

"Kalanlar, Risaleleri bile bîhakkın okuyamaz iken, bir ilâhiyat fakültesinde ancak tedris edilebilen eserler, niçin okunmuyor?" demek ne kadar doğru olabilir.

Sokaklarda başıboş dolaşıp, küfür bataklığına doğru gidenlerle ilgilenecek ve onlara imanlarını kurtaracak eserler okutacak insanlara ihtiyaç vardır. Bu eserler, ne olursa olsun, kimin olursa olsun fark etmez. Yeter ki, imanlarının kurtulmasına vesile olsun.. Çünkü zaman, iman kurtarma zamanıdır.

Üstad'ın bu konudaki önerisine gelince;

"Kat'î ve çok tecrübelerle anlaşılmış ki, imanı kurtarmak ve kuvvetlendirmek ve tahkiki yapmanın en kısa ve en kolay yolu Risaletü'n-Nur'dadır. Evet, on beş sene yerine on beş haftada, Risaletü'n-Nur o yolu kestirir, imân-ı hakikîye îsal eder."(1)

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (48. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ea46
nazik cevabınız beni duygulandırdı,doğrusu bende aynı şeyleri düşünmüştüm.yoğun bir yaşantım var.bu işten ancak ve ancak risalelerle kurtulabilirm.selam dua ve gül ile..., Dr.E.Akgün
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...