"İmanın güzelliği ve hakikatın güzelliği ve nurun hüsnü ve çiçeğin hüsnü ve ruhun cemali ve suretin cemali ve şefkatin güzelliği ve adaletin güzelliği ve merhametin hüsnü ve hikmetin hüsnü ayrı ayrı,.." hüsün, cemal ve güzellik arasında fark var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hüsün, cemal ve güzellik kelimeleri birbirine yakın manalardır. Burada ifade edilmek istenen husus, kelime farkından ziyade güzelliğin aksamlarıdır.

Mesela, adaletin güzelliği soyut ve manevi bir güzellik iken, çiçeğin mütebessim güzelliği ise, somut ve maddi bir güzelliktir.

Bedenin boylu poslu güzel olması maddi bir güzellik iken, ruhun marifet ve ibadet ile kemale erişmesi manevi ve soyut bir güzelliktir. Doğru ve ferahlatıcı bir hakikati dinlemek de ilmi bir güzelliktir. Bir yetime ya da çaresize sahip çıkmak da şefkatin güzelliğidir vs...

Güzelliğin bu anlamda sayısız aksamı ve kısımları bulunuyor. Allah’ın her bir isim ve sıfatının kendine özgü bir güzelliği ve kemali bulunuyor. Mesela, Adl isminin güzelliği ile Rezzak isminin güzelliği birbirinden farklıdır. Adalette hakkını almak güzel iken rızıkta ise yiyip hazmetmek güzeldir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...