İmanın şartlarından biri, meleklere iman. Meleklere iman nasıl olur? Onların varlığını kabul ederek mi, onlara inanarak mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Meleklere iman imanın esaslarından biridir. Her Müslüman iman eder ki; Cenâb-ı Hakk’ın melek namında latif mahlukları vardır. Bunlar Allah’ı tesbih eder, ayrıca kendilerine verilen diğer vazifeleri de yerine getirirler. İsyansız olan bu mahluklar, beşer gibi bir imtihana tabi değillerdir; fıtratları safi, kendileri masum, makamları sabittir.

Şu maddi alemin bir küçük misali olan insan bedeninde akla, hafızaya, hayale ve sevgi, korku, merak gibi binlerce hissiyata vazife gördüren Cenab-ı Hakk, elbette şu muhteşem kâinatı boş bırakmamış, onu da meleklerle şenlendirmiştir. Bu muhteşem kâinatın çok küçük ve cüzi bir yerinde insanoğlu yaşadığına göre; dünyanın bir çok yeri zahiren boş ve muattaldır. Hâlbuki İslamî inanışa göre, insanların bulunmadığı yerlerde diğer manevi mahluklar mevcuttur.

Bunlar; melek, cin ve ruhaniyat diye isimlendirilir. Bediüzzaman Hazretleri bunu bir vecizeyle şöyle özetlemektedir:

"Hali dağlar, boş sahralar Cenab-ı Hakk'ın ibadıyla doludur."(1)

Melekler insanlardan önce halkedildiklerinden dolayı, bizler onlara iman etmekle mükellef kılınmışız. Onlar da daha insanoğlu yeni yarıtılırken zaten varlığından Cenab-ı Hak tarafından haberdar ediliyor.

Kur'an-ı Kerim bu konuya bir kaç ayetiyle temas etmektedir. Meleklerin varlığını kabul etmek zaten şart. Ancak ilmimizi artırıp onların vazifelerini, Allah'a olan teslimiyetlerini bilmemiz de bizim için, Cenab-ı Hakk'a olan imanımız noktasından ayrı bir bakış açısı kazandıracak kanaatindeyiz.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, Altıncı Rica.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Dagmera

Bir ilim adamı şöyle demiş:
"Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu."

Allah (c.c.) abes (lüzumsuz) iş yapmaz. 

Ucu bucağı olmayan kainatta, küçücük bir gezegende yaşıyoruz. Eğer kainatta sadece biz yaşıyorsak, büyük bir yer israfı olmaz mı? Bu kadar galaksiler, yıldızlar boşuna mı yaratılmış?

Allah (c.c.) bir damla bulanık suda binlerce bakteri yaratıyor. Bir parça toprakta milyonlarca organizma yaratıyor, boş bırakmıyor. Şu koca kainatı boş bırakır mı? O hadsiz mekanlarda ibadet etmeleri için yaratılmış varlıklara “melekler ve ruhaniler” diyoruz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...