İmanın varlığı nasıl anlaşılır? Risalelerde bir açıklama var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlarda bu konunun doğrudan bir izahı yok, lakin bir çok ibarelerinden bazı manaları anlamak mümkündür.

İmanın varlığını anlamanın iki yolu vardır.

Birisi, dil ile ikrar etmektir ki, kişi inancını ve imanını dili ile ifade eder, muhatabı da bu ifadeye dayanarak onun hangi inançta olduğunu anlamış olur. Bu yüzden İslam inancında imanı dil ile ifade etmek önemli bir rükün ve vecibedir. Bu rüknü ve vecibeyi sebepsiz bir şekilde terk etmek caiz olmaz. Sadece kişi hayati bir tehlike ile karşı karşıya kaldığında imanını saklayabilir. Bunun dışında imanını saklaması ya da gizlemesi caiz olmaz.

İmanın varlığını anlamanın ikinci yolu ise kişinin tavır ve davranışlarına dikkat etmektir. Zira her insan kalbindeki inanç ve düşünceyi tavır ve davranışlarına yansıtır. "Testinin içinde ne varsa dışına o sızar." kabilinden insanın kalbinde ne varsa ameline de o sızar. Öyle ise bir kişinin hangi inançta olduğunu amelinden kestirebiliriz. Ama bu yol birinci yol gibi kati olmadığı için hükme konu teşkil etmez. Bütün farzları terk edip ve bütün günahları rahatlıkla işlediği halde Müslümanım diyen milyonlarca insan var.

Emirdağ Lahikası'nda geçen şu ifadeler de bize bir ölçü olabilir.

"Fakat Ona iman etmek, Kur’ân-ı Azîmüşşânın ders verdiği gibi, O Hâlıkı, sıfatlarıyla, isimleriyle, umum kâinatın şehadetine istinaden kalben tasdik etmek; ve elçileriyle gönderdiği emirleri tanımak; ve günah ve emre muhalefet ettiği vakit, kalben tevbe ve nedamet etmek iledir. Yoksa, büyük günahları serbest işleyip istiğfar etmemek ve aldırmamak, o imandan hissesi olmadığına delildir."(1)

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 151. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Efendimiz A.S.M' buyuruyor;Namaz imanın Alametidir Birinde iman olup olmadıgının en belirgin özelligi Namazdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...