"İn'âm" , "İhsan" ve "İkram" kavramları arasındaki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhsan: Allah’ın Muhsin isminin bir tecellisi ve tezahürüdür.
İkram ise: Kerim isminin tecelli ve tezahürüdür.
İn'âm ise Mün’im isminin bir tecellisidir.

İhsan, iyilik etmek anlamında kullanıldığı için mutlak ve geneldir. İyilik denince, her türlü ihsan ve ikram akla gelir. Mesela, göz, vücuda takılmış, onun seyredeceği renkler alemi de ihzar edilmiştir. Bu bir ihsandır. İyilik, Kur’anda birr tabiri ile ifade edilir. Manası mutlak bırakıldığından, her türlü ihsan manasını içine alır.

İn'am ise, nimet vermek, nimetlendirmek anlamına gelmektedir. Bu nimetlendirme, yalnız maddi ve midevi değildir. Kulağın gıdası olan sesi, burnun gıdası olan kokuyu vs. her ihtiyacı içine almaktadır. Ama daha ziyade nimet veren anlamndadır.

İkram ise, daha çok, yapılan bir ikram ve cömertliğe bakar. Yani, genel bir mana ifade etmez. Özetle Muhsinden gelen ihsan, iyilik demektir, umumiyet ifade eder. Kerimden gelen ikram ise daha çok yapılan işe bakar hususiyet ifade eder. İnam ise daha ziyade nimetlendirmeye bakar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hakan
Allah razi olsun!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hizmetkar

Ben aralarındaki ince farkı hala anlayamadım. İhsanda ALLAHın c.c göz verip renkleride verdiğini söylediniz. İnamda da kulak vermiş seside vermiş. Burun vermiş kokuyuda vermiş. Aynı şey değil mi? Daha çok inamın diğerlerinden farkını anlayamadım. Nimetlendirme derken ihsanda ikramda nimetlendirme değil mi? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...