"... İnşâallah Nurlar, hem kendimizin hem kendilerinin serbestiyetini kazandıracaklar..." cümlesini açıklar mısınız? "Zemzemi döktüren" derken Üstadımız neyi kastediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ehl-i vukufun insafsızca ve hatâlı ve haksız tenkitleri, Vehhâbîlik damarıyla İmam-ı Ali'nin (radiyallahu anh) Nurlara ciddî alâkasını ve takdirini çekemeyerek ve geçen sene zemzem suyunu döktüren ve bu sene haccı men eden evhamın tesiri altında, o yanlış ve hasûdâne itirazları Beşinci Şua'ya etmişler. Bu sırada, böyle evhamlı ve telâşlı bir zamanda, bizim için en selâmetli yer hapistir. İnşaallah Nurlar hem kendimizin, hem kendilerinin serbestiyetini kazandıracaklar."(1)

Buradaki "ehl-i vukuf" Risale-i Nur'u mahkeme adına inceleyen bilirkişi heyetidir ki, bu heyet Diyanet tarafından görevlendiriliyor. Bu heyet, üzerindeki siyasi baskı sebebi ile belki istemediği halde Risale-i Nur'un aleyhinde karar verebiliyor. Üstad "hem kendilerini serbest bırakır" ifadesini "bu heyeti siyasi baskılardan kurtarır" anlamında kullanıyor kanaatindeyiz.

"Zemzemi döktüren"den anladığımız mana; hacılar memleketlerine dönerken, yakınlarına hediye olarak hurma, zemzem gibi şeyler getirirler. O dönemde hacıların getirmiş olduğu zemzem suları Vehhabi damarlı hocaların telkini ile döktürülmüş. Çünkü Vehhabilikte mekân ve nesnelere mübareklik verilmez, bu şirk sayılır, tabi bu sapkın bir bakıştır.

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...