"... İnsan, fıtratındaki zulüm damarıyla, şeytanın telkiniyle, ...Öyle de insan, garaz damarıyla, sinek kanadı kadar bir seyyie ile dağ gibi hasenâtı örter." ifadesindeki zulüm, garaz damarları ne oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zulüm; başkasının hukukuna tecavüzdür; garaz ise; kötü niyet, kin ve düşmanlık gibi manalara gelmektedir.

Zulüm ve garazın olduğu yerde; hak ve adalet olmaz.

Meselâ; bir müminin yüzlerce hasenesi ve güzel sıfatları yanında, bir kaç yanlışı ve kötü vasıfları varsa; garaz ve zulüm damarıyla hareket edenler, onun bütün iyiliklerini ve güzel sıfatlarını görmez ve örterler.

Gözüne küçük bir kıl düşen kişi, koca bir dağı göremediği gibi, vicdan denilen ve her zaman hak ve hakikati söyleyen basireti üzerine de garaz ve zulüm düştüğünde de gerçekleri örter ve yanlış hükümlere varır. Art niyetli ve ön yargılı biri sevmediği insana güzel gözle bakamaz, ondaki güzel hasletleri görmez ya da görmek istemez. Ondaki çakıl taşı gibi ehemmiyetsiz hatalarını ise dağ gibi görür.“Bir mü'minin bir tek seyyiesiyle, bütün hasenatını örter."

"Bir bahçede çürük bir elma bulunmakla bahçeye zarar vermez. Bir hazinede silik para bulunmakla, hazineyi kıymetten düşürtmez. Hasenenin on sayılmasıyla, seyyienin bir sayılmak sırrıyla, insaf odur ki: Bir seyyie, bir hata görünse de, sair hasenata karşı kalbi bulandırıp itiraz etmemektir.” (Barla Lahikası)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...