İnsan, kendinde tecelli eden galibi esmayı nasıl bulabilir? Bazı isimleri belli rakamlarla çekme hususunda bilgi verir misiniz ve bu rakamlar ebced hesabı ile mi belirlenmiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela; Allah’ın isimlerinin insan üzerinde tezahür etmesi, iman ve ibadetin keyfiyet ve parlaklığına bakar. İnsan ne kadar iman ve ibadet keyfiyetini artırır ise, isimler o nispette parlar ve o zaman hangi ismin bizim mahiyetimizde galip olduğunu anlayabiliriz. Yoksa isimler gaflet perdesi altında tecelli ettiği halde, biz bunların farkına varamayız. Önce gaflet perdesini iman ve ibadetteki sağlamlıkla aralayıp, sonra isimlerin hayatımızda görünür hale gelmesini temin etmeliyiz. İsimlerin hayatımızda görünmesi başka türlü olmaz.

İkincisi; Nur talebeleri zaten beş vakit namazın arkasında Allah’ın isimlerini zikrediyorlar. Bunun dışında başka isimleri vird şeklinde çekmemizde de bir sakınca yok, isteyen istediği ismi istediği kadar çekebilir.

Üçüncüsü; rakamların ebcet ile hesap edilmesi diye bir şey söz konusu değildir. Zikir ve nafile ibadetler, Kur’an ve hadislerde mutlak bırakıldığı için, herkes farz ve sünnetlerin dışında fazladan yapılan ibadetlerde özgürdür, dilediği kadar yapabilir. Lakin büyük evliya ve alimlerin tanzim ettikleri dua ve zikirleri okumak ve takip etmek daha güzeldir, denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

inkişaf
Her insan, ism-i gâlibi etrafında örgülenmiş esmâ terkiplerinden mürekkep bir ayn-i sâbit-i zâtî ve bi mahiyet-i şüûniye-i ferdîyeye sahip midir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Her insanda potansiyel olarak o kabiliyet var. Ama o potansiyeli tatbike çıkarmaya herkes müessir olamıyor. Çünkü insan küll değil külli cüz değil cüzi bir varlıktır. Her insan insanlığın tamamı mahiyetini taşımaktadır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...