Block title
Block content

"İnsan, mahiyet-i câmiiyeti itibariyle mevcudatın hemen ekserîsiyle alâkadardır." Buradaki "Mahiyet-i câmiiyet" kavramını nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan sahip olduğu cihaz ve duygular sayesinde, bütün kainat ile irtibatlıdır; hatta duygu ve cihazları itibarı ile bütün kainatı kuşatmıştır.

Mesela; insanın gözü, bütün renkleri tonları ile çözümleyebiliyor, hem de en kaliteli bir çözünürlük ile... Kainat adeta insanın gözüne göre resmedilmiş İlahi bir tablo gibidir.

Yine insanın dili yeryüzündeki bütün yiyecek ve içecekleri tadıp tartabilecek bir kabiliyete ve genişliğe sahiptir. Adeta kainat insanın diline hitap eden bir büfe gibi donatılmıştır.

İnsanın burnu bütün kokuları kuşatan harika bir cihazdır. Dünya adeta insanın burnuna göre dizayn edilmiş bir parfümeri mağazası gibidir... Örnekleri çoğaltmak mümkün.

İnsanın maddi ve zahiri organları nasıl bu maddi alemi kuşatacak bir genişlikte ve mahiyette ise, sahip olmuş olduğu manevi duygu ve cihazlar da manevi alemlerle irtibatlı ve o alemleri kuşatacak bir genişlikte ve mahiyettedir. Akıl, kalp, ruh, vicdan, manevi latifeler de manevi alemleri kuşatıyorlar.

İnsan sahip olmuş olduğu bu cihaz ve duygular sayesinde, adeta kainatın küçültülmüş bir minyatürü gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...