Block title
Block content

İnsan Nisyandan Alındığı İçin Nisyana Müpteladır.. Cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İnsan" ismi, inşikak ilmine göre "nisyan" kelimesinden türemiştir. İnsan kelimesinin kökü nisyandır. Nisyan ise, unutkanlık demektir. Dolayısıyla insan da unutkanlığa mübteladır.

İnsan, unutkan bir varlıktır. “Neciyim? Nereden gelip nereye gidiyorum? Bu dünyadaki görevlerim nelerdir?” şeklinde pek çok sorunun cevabı, çoğu insanlar tarafından unutulur. Halbuki, bu insan, Cenab-ı Hakk'ın, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” sorusuna, “Evet, Rabbimizsin” cevabını vermiştir. (A’raf, 7/172)

Unutkanlık, ilk insanda da kendini açıkça gösterir. Cenab-ı Hakk, Hz. Âdem’in (as) unutmasını şöyle bildirir: “Doğrusu daha önce Adem’den ahit almıştık da, unuttu...” (Taha, 20/115)

Bu unutma, yasak ağaçtan yeme ile ilgilidir. Hz. Âdem ve eşi Havva’ya “Cennete yerleşin. Onun nimetlerinden dilediğiniz gibi bolca yiyin. Fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.” denilmiştir. Onlar ise, şeytanın vesvesesiyle yasak ağaçtan yerler; ceza olarak bu dünyaya gönderilirler. (Bakara, 2/35-37)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

habibe
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
birfakiradam
NAS(insan); nisyandan alınmış bir ism-i faildir, vasfiyet-i asliyesi mülahazasiyla insanlara bir itaba işarettir. Yani: Ey İnsanlar! Ne için misak-ı ezeliyi unuttunuz. Fakat bir cihetten de insanlara bir mazaret yolunu gösteriyor. Yani: Sizin o misakı terketmeniz amden(kasden) değil sehiv(hata) ve nisyandan(unutmaktan) ileri gelmiştir. İŞARATU-L İ'CAZ 97
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...