İnsan vücudunda beyin kalb gibi organlarda kemale eren zerrat, insanın vefatından sonra tekrar nebatat veya hayvanatın vücudunda ya da başka bir insanın vücudunda kullanılacak mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bilindiği gibi Cenab-Hakk’ın iki tarz yaratması vardır. Birisi ibda ile yoktan yaratma, diğeri ise inşa ile kademeli olarak ve her safhayı ayrı bir terbiyeden geçirerek yaratma.

Her iki yaratma da Allah’ın sonsuz kudretiyle ve aynı kolaylıkla gerçekleşir. Her ikisinde de bir kolaylık ve zorluk söz konusu değildir. Ama bir zorluk veya kolaylık düşünülse ibda ile yaratmak inşadan daha kolaydır denilebilir.

Bu cümlede esas olarak bu ders verilmiştir. Yani, cennet ibda ile bahar bahçeleri ise inşa ile yaratılır. Bu noktada bahar bahçelerinin yaratılması cennetten daha müşküldür denilebilir.

Bunu kendi varlığımızı esas alarak düşünelim. Bu dünyada insan bedeninin yaratılması, haşirde yeniden ve bir anda yaratılmasından daha müşküldür.

Zira bu dünyada insan bedeni inşa yoluyla dokuz ayda yaratılmaktadır. Mahşerde ise bir anda yaratılacaktır.

Bir nutfeye insanın bütün organlarının planlarını yerleştirmek, ondan “alâkayı, ondan mudgayı,…,” yaratmak, o bir damla sudan et, kemik, beyin, kalb, akciğer, karaciğer, sinir sistemi, kan damarları v.s. yaratmak bunları ayrı terbiyelerden geçirmek, ayrı özelliklere sahip kılmak, tümünü birden ibda yoluyla yaratmaktan daha müşkül görünür.

Ancak, kudret sonsuz, irade mutlak olunca ortada zorluk diye bir şey kalmaz. İbda inşaya eşit olur.

İbda bir defaya mahsus olup inşa ise, sürekli bir yaratma şeklidir. Zerrelerden yaratılan isimler inşa tarzı yaratmadır. Bu açıdan bakıldığında, insanın bedenindeki zerreler sürekli bir devir- daim ile başka şeylerin vücudunda çalışıyorlar ve çalışabilirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...