Block title
Block content

İnsana ait cihazât, alât ve letâifin haşirde ondan şikâyetçi olup aleyhinde şehadet etmeleri veya memnun olup lehte şehadet etmeleri ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bütün organlarının, duygularının, latifelerinin kendilerine mahsus tesbihleri vardır.  Her şeyin,  Allah’ı hamd ile tesbih ettiklerini bildiren âyet-i kerîmenin bu haberine, organlarımız  ve latifelerimiz de dahildir.

Onlar Allah’ı tesbih ederken, onları kullanan insan günah ve isyan yolunu tutmuşsa, o tesbih eden mahlûkları günahına yardımcı yapmış gibi olur ve bu hâl âhirette o cihazların ve aletlerin insandan şikâyetçi olmalarını netice verir.  Bu hakikati ders veren bir âyet-i kerîme:

“O gün ki, aleyhlerinde dilleri ve elleri ve ayakları yaptıklarına şehâdet edecektir.” (Nûr, 24/24)

Öte yandan, insan îman ve salih amel yolunu tuttuğu takdirde, o cihazlar ve lâtifeler onun hakkında güzel şehadette bulunacaklardır. Altıncı Söz’de bu mâna şöyle nazara verilir:

“Bütün o aza ve aletlerin ibâdeti ve tesbihatı ve o yüksek ücretleri, en muhtaç olduğun bir zamanda cennet yemişleri sûretinde sana verileceğine, ehl-i zevk ve keşif ve ehl-i ihtisas ve müşahede ittifak etmişler.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...