"İnsana verilen nimetlerin ne kadar geniş bir dairesi olduğunu gösterip, o dairede de ne derece hadsiz nimetler dolu olduğunu..." Buradaki “daireler” neler olabilir? Nimetlerin çokluğu mu nazara veriliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... İşte bu niam-ı İlâhiyeyi tâdât ettikten sonra, insana verilen nimetlerin ne kadar geniş bir dairesi olduğunu gösterip, o dairede de ne derece hadsiz nimetler dolu olduğunu, şu وَاٰتيٰكُمْ مِنْ كُلِّ مَاسَاَلْتُمُوهُ وَاِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللهِ لاَ تُحْصُوهَا fezleke ile gösterir..."(1)

Yirmi Beşinci Söz'de ayetlerin mucizevi halleri ve insana verdiği dersler geniş işlenmiştir. İbrahim Sûresi, 32-34. ayetlerinde;

“O Allah ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten de bir su indirdi ki, onunla sizin için rızık olarak meyvelerden bitirdi. Onun emriyle denizde seyretsinler diye gemileri sizin hizmetinize verdi. Nehirleri de yine sizin hizmetinize verdi. Birbiri ardınca dönüp duran güneşi ve ayı da sizin hizmetinize verdi. Geceyi ve gündüzü de sizin hizmetinize verdi. O, sözünüz ve halinizle istediğiniz her şeyden size verdi. Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız, saymakla bitiremezsiniz.”

Nimetlerin insana hatırlatılması ve bunların neticesinde şükür vazifesinin güzelce yerine getirilmesi meselesi işlenmiştir. İşte burada nimetler şöyle sıralanmıştır:

Gökler ve yer, gökten indirilen yağmur, rızıklar ve meyveler, denizde gezebilen gemiler, nehirler ve her türlü sular, Ay ve Güneş, gece ve gündüz, aklımıza gelebilen, gelmeyen ve saymakla bitiremeyeceğimiz kadar her türlü nimetleri bize ihsan etti.

Ayrıca insanlık olarak bize verilen nimetleri de aşağıdaki gibi genel hatları ile dairelere bölmek mümkündür.

Birincisi, varlık nimet dairesi. Ki bütün nimetler bu nimet dairesi temeline yerleşir.

İkincisi, hayat nimeti.

Üçüncüsü, ruh nimeti.

Dördüncüsü, insaniyet nimeti.

Beşincisi, iman nimet dairesi.

Altıncısı, marifet nimeti.

Yedincisi, muhabbetullah nimeti.

Sekizincisi, müşehadetullah nimeti.

Bütün bu nimet dairelerinin içi sayısız nimetler ile donatılmıştır ve daire çoğaldıkça nimetlerin sayısı ve nisbeti de ona göre büyümektedir.

(1) bk. Sözler, Yirmi Beşinci Söz, İkinci Şule.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...