Block title
Block content

"İnsanda akıl ve fikir olduğu için, hayvanın aksine olarak hazır zamanla beraber geçmiş ve gelecek zamanlarla da fıtraten alâkadardır. O zamanlardan dahi hem elem, hem lezzet alabilir." Gelecek zamandan nasıl lezzet alınabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman nazarı ile bakılırsa, zamanın müstakbel yani gelecek boyutu, nimetleri içinde barındıran birer ikram birer nimetler şerididir. Bu düşünce ve inanç insanı hem rahatlatır hem de heyecan verir.

Ama küfür ve gaflet nazarı ile bakıldığında ise, gelecek karanlık ve her an musibetleri başa getirecek bir düşman vaziyetini alıyor.

Oysa mümin musibeti Allah’tan bilir ve tevekkül eder. Yani "Kadere iman eden kederden emin olur." cümlesi, bu inceliğe işaret eden güzel bir kaidedir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ihlasnur
İman nazarı ile bakılırsa o cihette tamam ama insan bilmediği bir şeyden nasıl lezzet alacak? çünkü ne göz görmüş ne akla gelmiş ne rüyada filan görülmüş. cennet için. dünyada da olmayan şeyden ama olması ihtimal olandan nasıl lezzet hasıl olur onu anlamadım. azap vs. elemi anlaya biliyorum ama lezzeti anlayamıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sana bir kaç hafta sonra hiç görmediğin bir ziyafet vereceğim denilse insan bunun heyecanı ile manevi bir lezzet alır hatta kabına sığamaz bir mutluluk hisseder. Lezzet sadece maddi lezzete özgü değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...