"İnsandaki cisim, nefis, kalb, ruh daireleri öyle mütefavittir." Buna göre; nefsin tanımı nasıl yapılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, ister maddi ister manevi, çok katmanlı çok daireli çok çeşitli duygu ve alemlerle donatılmıştır. Cisim, nefis, kalp, ruh, vicdan, akıl, zahiri ve batini duygular vesaire bunlardandır. Nefis de bu katmanlardan bir katman bu dairelerden bir daire oluyor.

Nefis, madde değildir, yer kaplamaz. Nefsin insanda bulunması, elektriğin ampulde bulunması gibidir. Peygamberler ve veliler hariç, herkesin nefsi, çok kötüdür. Bu kötü nefse, "nefs-i emmare" denir ki, kötülüklere sürükleyen nefis demektir.

İnsanın en büyük düşmanı nefsidir. Daha sonra kötü arkadaş ve şeytan gelir. Kötü arkadaş ve şeytan da nefse tesir ederek insana zarar vermeye çalışırlar. Onun için nefsin, emmarelikten temizlenmesi gerekir. Nefis karakteri gereği daima Allah’a isyan etmek ister.

İnsan nefis dairesinde iken ya da onun etkisi altında iken, diğer iyi duyguların etkisini kırabilir. Bu yüzden günah işlemek küfür değildir. Her dairenin bir hükmü bir gereği oluyor. Hangi daire kuvvet kazanırsa, diğerleri onun etkisi altına giriyor. İman ve kalp dairesi güçlü ise, nefis bunların etkisine ve emrine giriyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...