Block title
Block content

"İnsandaki tembellik ve tenperverlik ve vazifedarlık damarından istifade eder." "Tembellik", "tenperverlik" ve "vazifedarlığın" bir arada zikredilmesinin hikmeti ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsandaki tembellik ve tenperverlik ve vazifedarlık damarından istifade eder.  Evet, şeytan-ı ins ve cinnî her cihette hücum ederler. Arkadaşlarımızdan metin kalbli, sadakati kuvvetli, niyeti ihlâslı, himmeti âli gördükleri vakit başka noktalardan hücum ederler. Şöyle ki:.."(1)

İnsi ve cinni şeytanlar, Nur talebelerini iman hizmetinden alıkoymak için her yolu deniyorlar. Bu yollardan ikisine Üstadımız şu şekilde değiniyor:

“... Onlar, öyle desiselerle, onları hizmet-i Kur'âniyeden alıkoyuyorlar ki, haberleri olmadan bir kısmına fazla iş buluyorlar, tâ ki hizmet-i Kur'âniyeye vakit bulmasın. Bir kısmına da dünyanın cazibedar şeylerini gösteriyorlar ki, hevesi uyanıp, hizmete karşı bir gaflet gelsin...”

Yani iş yoğunluğu vermek, eğlenceli şeylerle meşgul etmek, lüzumsuz, ama çekici meşguliyetler ile uğraştırmak bu yollardan bazılarıdır.

Tembellik, insanın vazifesini bırakıp atıl kalma halidir ki, insanoğlunun en büyük düşmanlarından birisidir bu tembellik.

Tenperverlik, insanın rahat ve konforuna düşkün olmasından dolayı, gayret ve çalışmayı terk etmeye meyilli olma halidir ki, bu damarda iman hizmetine büyük bir engel teşkil etmektedir ve şeytani bir tuzaktır.

Vazifedarlık, insanın dünyevi uğraş ve meşguliyetler ile uhrevi vazifelerini unutmasıdır. Evet, ehli küfür ve şeytan iman erlerini bu hile ile çok aldatırlar. Kafirler ve şeytan iman erlerine mevki, makam, meşguliyet vadederek iman hizmetinden alıkoymaya çabalarlar.  

Hem tembellik, hem tenperverlik hem de vazifedarlık iman hizmetinin önünü kesen nefsani engeller olduğu için, Üstad Hazretleri her üçünden de bahsetmeyi gerekli görmüştür.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Altıncı Kısım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

isahalim

Üstadımız "Evet, şeytan-ı ins ve cinnî her cihette hücum ederler. " cümlesiyle İNSİ ŞEYTANLARA DA dikkat çekiyor. 

BAZI İNSANLAR ŞEYTANLAŞMIŞ OLMASALAR DA hatta dindar, samimi müslüman da olsalar, maalesef ŞEYTANIN İŞİNE gelen şeyleri söyleyebiliyor; mesela sen İŞİ-MESLEĞİ bırakıp KENDİNİ bütünüyle İMAN- KURAN VE RİSALE'ye vakfedeceksin ama etrafındaki 5 VAKİT NAMAZINDA BAZI KİŞİLER bile buna karşı çıkacaktır. 

SEN 10 SAAT KURAN HİZMETİNDE UĞRAŞMAK İSTERSİN, o der ki; 10 SAATİN 8 SAATİNDE MEMUR OL, ESNAF OL, MESAİ YAP, 2 saatte yine KURAN-HADİS- RİSALE ile meşgul olursun. OYSAKİ doktorluk, mühendislik vs. bunları herkes bir şekilde yapıyor zaten, ancak HAKİKİ KURAN TALEBESİ herkes olamıyor ve asıl ihtiyaç DİĞERLERİNDEN ziyade HAKİKİ KURAN TALEBESİNE var. Özetle, BU MESELEYİ KAVRAYABİLMEK, ANLAYABİLMEK HERKESİN HARCI DEĞİL, ÇÜNKÜ CİDDİ UFUK MESELESİ... Allah (c.c.) anlayabilenlerden eylesin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...