Block title
Block content

"İnsanın bu ehemmiyetli câmiiyetidir ki, Zât-ı Hayy-ı Kayyûm, insana, bütün esmâsını ihsas etmek ve bütün envâ-ı ihsânâtını tattırmak için öyle iştahlı bir mide vermiş ki, o midenin geniş sofrasını hadsiz envâ-ı mat’umatıyla kerîmâne doldurmuş." izah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinat ve dünya bir sofra, insan ise bu sofranın baş misafiridir. Allah, dünyayı insana yönelik büyük bir sofra şeklinde yaratmış ve bu sofrada sayısız nimet ve ikramlarda bulunmuştur.  Ve insanı bütün bu nimetleri tadıp tartacak cihaz ve duygular ile donatmıştır.

İnsana takılan her bir cihaz ve duygu, bu kâinat sofrasındaki nimetleri tadıp tartacak bir özelliğe sahiptir. Mesela, göze hitap eden güzellikler gözün sofrası iken, kulağa hitap eden hoş sesler de kulağın sofrası oluyor ve hakeza...

Dil yer yüzündeki bütün yiyecek ve içecekleri tadıp tartacak bir vasfa sahip iken, mide ve açlık hissi de bu nimetlerin kıymet ve derecesinin anlaşılmasında çok kapsamlı bir ölçü bir cihaz oluyor.

Şayet mide olmasa, insan bu İlahi sofrada ikram edilen nimetleri idrak edip takdir edemezdi. Bu yüzden insana takılan mide âdeta bu nimetlerin varlık gerekçesi, bir kayyum sebebi gibi duruyor. Yani insanın bu iştahlı midesi olmasa, sofra anlamsızlaşır ve anlaşılmaz bir şekle girer demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...