"İnsanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir." Bu cümleyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir tabur askerin içinde, komutanlar omzundaki apolet ile bilinirler. Şayet komutanların apoletleri olmasa ve askerler gibi apoletsiz elbiseler giyseler, büyük karışıklıklara ve serkeşliklere sebebiyet verir. Yani ast üst ilişkisi ortadan kalkar, bir düzensizlik oluşur. Apoletlerin en büyük misyonu ast üst ilişkisini temyiz etmek içindir. Bu ast üst ilişkisi ortadan kalksa ve normal sivil bir hayatta olunsa, apoletler komik ve gereksiz durur.

Aynen bu misalde olduğu gibi, bu dünya kışlasında insan sair mahlukatın kumandanı, elbiseleri de insanın apoletleri gibidir. Elbiseler dünya kışlasında ast üst ilişkisine bir sembol bir, işaret mesabesindedir. Bu apoletler hükmünde olan elbiseler, ahiret hayatında ihtiyaç olmaktan çıkacağı için orada bu elbiselere ihtiyaç kalmayacak, ama onun yerine fıtri ve nurani bir elbisede verilecektir.

Fihriste ve liste apolet, makam ve imtiyaza bir teşbih, bir kinayedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim
İnsanların elbiseleri çeşitli kumaşlardan, farklı renk, desen ve tarzlarda olup; hayvan türlerinin fıtri elbiseleri ise ayrı olmakla beraber o türün elbisesi tip tek tip olduğundan, insanlar o her bir hayvan türünün elbisesini temsilen farklı renk, desen ve tarzlarda mı giyiniyorlar ? Bu yorumum hatalı mı?Buna ilave olarak farklı hayvanların derisinden, yününden de elbiseler, süsler elde ediliyor, istediğimiz şekilde istifade ediyoruz, bu da kastediliyor olamaz mı acaba, " İnsanın sair nevilerdeki tasarruf ve münasebetine ve kumandanlığına işaret eden bir fihriste ve bir liste hükmündedir." cümlesiyle ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu da bir bakış açısı olabilir ama bize biraz tekellüflü geldi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...