Block title
Block content

"İnsanın sözlerinde, Kur’ân’ın kelimeleri gibi kelimeler, belki cümleler, âyetler bulunabilir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, insanın sözlerinde, Kur’ân’ın kelimeleri gibi kelimeler, belki cümleler, âyetler bulunabilir. Fakat Kur’ân’da çok münasebât gözetilerek bir tarzla yerleştirildiği yerde, bir ilm-i muhit lâzım ki, öyle yerli yerine yerleşsin..."(1)

Benzerlik, mutlak ve nispi olmak üzere iki türlü olur. Mutlak benzerlik, yüzde yüz ya da bire bir benzerliktir ki, bu anlamda insan sözünün ayetlere benzemesi mümkün değildir. Çünkü (sizin de ifade ettiğiniz gibi) ayetler hem nazım hem mana hem belagat hem bağlam vesaire açılardan mucizedir, bu yüzden taklidi kabil değildir.  

Nispi benzerlik ise, bazı noktalardan, aynı veya benzeri olmasıdır. Mesela, ayetlerin kullandığı harf, kelime ve gramer kuralları insanlarınki ile aynı ve benzerdir. Ama bu kelime ve harflerin işlenmesi ve ondan bir yeni ürün çıkarılması, tamamen usta ve sanatkârın becerine kalmış bir şeydir.

Hatta şair ve edebiyatçıların normal insanlardan üstün olması da bu işçilik ve kabiliyetle ilgilidir. Türkçeyi biz de konuşuyoruz, ama bir Necip Fazıl Kısakürek bir Nazım Hikmet gibi Türkçeyi işleyemiyoruz. Demek aynı materyalden farklı işçilik ve ürünler çıkarılabiliyor.

Mimar Sinan’ın kullandığı bina malzemelerini sıradan bir duvar ustasına versek, bir Selimiye Camisini inşa edemez. Demek keramet malzemelerde değil malzemelerin kullanımındadır.

Ayetler Allah’ın sonsuz ilminin ve kelamının bir işçiliği (tabiri caiz ise) olduğu için, onun benzerini üretmek imkansızdır.

Diğer bir husus, Kur’an’ın muhatabı insan olduğu için, elbette ifade ve üslup insanınkine benzeyecek. İnsanın hiç bilmediği ve görmediği bir üslup ile gelse, o zaman Kur’an ile insan arasında bir iletişim olmaz.

Yani Kur’an hem insanidir, çünkü onu terbiye etmek için gelmiştir hem de İlahidir, çünkü vahiy şeklinde inmiştir.   

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup, On Sekizinci İşaret.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin

Güzel izah..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...