"İnsanın şuuruna, ilmine delâlet eden düzgün, ölçülü san’atı ile insanın Hâlıkının ilmine, hikmetine delâlet eden hüsn-ü hilkat-ı insan muvazenesi, aynen yıldız böceğinin gecedeki ışığının…güneşin ihâtalı ziyasına nisbeti gibidir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir marangoz güzel bir koltuk takımı yapsa, bu koltuk takımına bakarak marangozun ne kadar usta ne kadar maharetli ne kadar bu işte ilim ve tecrübe sahibi olduğunu anlar ve ona göre takdir ederiz. Sanatkârı öven ve tanıtan sanat ve eseridir, yani sanatkârın değer ve kıymeti sanat ve eseri ile ölçülür.

Allah da bir sanatkardır ve bütün kainat ve içindekiler Onun sanat ve eserleridir. Allah’ın eserleri içinde en mükemmeli ve en muazzamı ise insandır. İnsanın yaratılışını incelediğimizde, Allah’ın sonsuz ilmine sonsuz kudretine ve sonsuz hikmetine intikal ediyoruz. Sanatkârın aynası sanatı olduğu için, sanatın mükemmelliği sanatkârın mükemmelliğine işaret ediyor.

İnsanın sanatının insana olan işareti, yıldız böceğinin küçücük ışığına benzetilirken, Allah’ın sanatının Allah’a ve sıfatlarına işaret etmesi ise, güneşin ışığına benzetiliyor. İnsanın basit ve önemsiz sanatlarını bile tesadüfe verilemezken, Allah’ın harika ve mükemmel sanatlarının kör, sağır tabiata veya tesadüfe verilmesi, gerçekten çok ahmakça bir hükümdür.

Allah’ın sanatı nasıl insanın sanatı ile kıyas edilemez ise, bu sanatların sanatkârlarına olan işaretleri de kıyas edilemez. Allah’ın sanatının kendine olan işareti güneş gibi iken, insanın sanatının insana işaret etmesi ise yıldız böceğinin ışığı kadardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Cevaplarınızla beni öyle Memnun ediyorsunuzki ,Rabbimde sizleri memnun etsin Kıymettar Ağabeylerim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...