"İnsanlar, hayvanlar gibi mevcudat başıboş değiller; belki vazifedar memurdurlar, bir Hakîm-i Rahîmin nazarındadırlar. Onların âlâm ve meşakkatlerini düşünüp ruhuna elem çektirme..." İzah eder misiniz; acılara duyarsız mı kalacağız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Rahmet-i İlâhiyeden ileri şefkat olunmaz.”(Kastamonu Lahikası)

Öyle ise "Şu aslan şu ceylanı neden yedi? Depremde çocuklar neden öldü? Fırtınada gemi neden battı?.." diye boş yere feryad u figan edip kendimizi paralamamız gereksiz ve yersizdir. Sadece insan olmanın bir icabı olarak üzülmek, şefkat etmek ve elimizden geliyorsa yardım etmek durumundayız.

İmansız insan, hâdiseleri başıboş ve gayesiz gördüğü için, hâdiselerden duyduğu acı ve ıstırab bin misli artar. İmanlı birisi için hiçbir şeyin başıboş olmadığını, bize göre çirkin görünen hâdiselerin altında nice rahmet cilvelerinin olduğunu çok iyi bildiği için fazla elem çekmez. Üstadımızın “Onların âlâm ve meşakkatlerini düşünüp ruhuna elem çektirme..." buyurarak bu hakikati ifade etmektedir.

Aslanın parçaladığı bir ceylana bakarken şöyle düşünmek gerekiyor: Bu ceylan bugüne kadar, ormandaki bunca vahşi hayvana rağmen hayatını sürdürdü. Bugün ise onun ölüm günüydü. Her şeye bir sebep yaratan Allah, onun ölümünü de aslanın eliyle tahakkuk ettirdi. Bir gün de o aslan ölümü tadacak ve her ikisi de asılları olan toprağa rücu edecekler. Ölüm kanununun bir icabı olan bu gibi cüz’î hâdiseleri ölçü alarak, kâinatı dolduran bunca yardımlaşma misallerini görmezden gelmek çok kısır ve insafsızca bir tahlil olacağı gibi, ruha da elem çektirir.

Hiçbir varlık yokluğa gitmediği gibi, aslan tarafından parçalanarak yenilen o ceylan da yokluğa gitmiyor, sadece maddî cesedini bırakıyor, ruhu ise bâki bir âleme gidiyor. Bütün ruhlar bakidir. On Yedinci Söz’de beyan edildiği hayvanların ruhlarının da o baki alemde “bir çeşit mükâfat-ı ruhaniye ve … ücret-i maneviyeleri” vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Ruhumu ferahlatan bu cevap için çok teşekkür ederim .Rabbim sonsuz razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek

 ENAM .59.AYET: Ve gaybın anahtarları, O'nun yanındadır. Onu O’ndan başkası bilmez. Ve denizde ve karada ne varsa bilir. O bilmeksizin(izni olmaksızın), bir yaprak dahi düşmez. Yerin karanlıkları içinde hiçbir yaş ve kuru bir dane yoktur ki, “Kitab-ı Mübîn”de bulunmasın.
YUNUS .3.AYET:“ Sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş'ı kuşatan ve işleri düzene koyan Allah'tır. O'nun izni olmadan kimse şefaat edemez. İşte Rabbiniz olan Allah budur. O'na kulluk edin. Düşünüp öğüt almaz mısınız? 

Yüce ALLAH'ın izni olmadan hiç bir şey olamayacağına göre ; Allahın RESULÜ gibi davranmalıyız.Oğlu vefaat ettiğinde merhamet hissi ile Toprağa gözyaşları düşünce sahabeler siz demi ya RESULULLAH dediklerinde ; Biz İbrahimi severiz, İbrahimde bizi sever.Kalp sever de,Merhamet de eder ,Hüzünlenir de anlamında sözler söylemiştir.Yüce ALLAH merhamet hissini bize vermiş ve onunla da bizleri imtahan etmektedir.Ve yine ALLAHIN Sevgilisi buyurmuşlar ki ''Ümmetime YAS üç gündür'' . Ölçü Sevgiliden.
Yunus .3. AYET'te zikredilen ''ŞEFAAT'' kelimesi diğer şefaat ayetlerinden farklı anlama gelebilir.Diğer ayetlerde ŞEFAAT anlamı AHİRETİ çağrıştırırken burada YARATILIŞI anlatan ayetler ile zikredilmiştir. Anlamı ;KAİNATTA her şeyin kontrolünün ALLAH'IN KUDRET ELİNDE olduğunu,her şeyin birbirini ancak ALLAH'IN İZNİ İLE DESTEKLEYECEĞİNE İŞARET ETMEKTEDİR.
...Dolayısı ile ACI ,HÜZÜN ,ELEM, bizlerin merhamet hissi ile ölçülendirdiği OLAYLARDAN neşet etmektedir.Yani GÖRECELİ,İZAFİ hisler ve duygulardan.Kalbi taş bağlamış biri içinse bir anlam da ifade etmeyebilirler. HAKİKAT ALLAH'IN HUZURUNDA veya KAATINDADIR.BU YÜZDEN yalan dünya DİYE KİNAYELİ TABİR KULLANIYORUZ. Kısacası ALLAH'IN İZİN VERDİĞİ kadarı ile maddi ve hissi olarak ONUN verdiklerini İSTİMAL eetmekle mükellefiz. Fazlası da azı da mesuliyet gerektirir.Kalın sağlıcakla.ALLAHIN Selam ve bereketi sizler ile olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...