"İnsanların hayat-ı içtimaiyesinin medarı olan gençler..." ibaresini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Toplum hayatı kadınlar, çocuklar, gençler, ihtiyarlardan müteşekkildir. Bu katmanlar içinde en enerjik en güçlü ve en üretken olanlar da gençlerdir. Bu yüzden gençler toplumsal hayatın medarı, yani kaynak ve lokomotifi hükmündedirler.

Gençler ne kadar helal ve istikamet dairesinde hareket ederlerse, toplum da o nispette üretken ve güçlü olur. Yok gençlik yoldan çıkıp haram ve helal tanımazsa, o zaman o toplum çürümüş ve güçsüzleşmiş demektir. Bu yüzden bütün gelişmiş toplumlar gençler üzerine yoğunlaşır, onların eğitim ve öğretimine ağırlık verirler.

Gençleri istikamete sokmanın en güzel yolu, Allah ve ahiret inancının güçlü bir şekilde kalplerde ve vicdanlarda tesis edilmesidir. Risale-i Nurların ekseri gençleri nazara almasının sırrı da bu yüzdendir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz, “Gençlerinizin en hayırlısı, (sefahetten uzak durmakta ve temkinli davranmakta) ihtiyarlara benzeyendir. Yaşlılarınızın en fenası ise, (başını gaflete sokmakta ve nefsinin arzularına uymakta heva-perest) gençler gibi yaşayandır” (Heysemî, Mecmau’z-Zevaid, X/270; İbn Hacer, el-Metalibu’l-Aliye, III/3). buyurmuştur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...