"İnsanların san’atları içinde, nasıl ki maddenin kıymetiyle san’atın kıymeti ayrı ayrıdır. Bazan müsavi, bazan madde daha kıymettar; bazan oluyor ki, beş kuruşluk demir gibi bir maddede beş liralık bir san’at bulunuyor..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yirmi Üçüncü Söz'de geçen soru konusu ifadelerin izahı için şöyle bir örneklendirme yapalım:

Bir A4 kağıdı düşünelim, fiyatı elli kuruş olsun. Yani maddesi itibarıyla elli kuruşluk bir mal. Bu kağıdın üzerine Peygamber Efendimizin (asm) bir besmele yazdığını düşünelim. Bu durumda kağıdın fiyatı elli kuruştan elli milyon TL veya daha fazla bir rakama çıkar. Burada fiyatı yükselten sanattır. Besmele yazısını silmek mümkün olursa, kağıdın fiyatı tekrar elli kuruşa düşecektir.

Sanatın değeri ise ustasının konumuna göre farklılık arz eder. Efendimizin (asm) yazacağı bir besmelenin fiyatı ile bir sahabenin veya sıradan bir insanın yazacağı besmele elbette farklı olacaktır. Müsavi için de şu örneği verebiliriz. Elli kuruşluk olan kağıt, fotokopi makinesinden geçtikten sonra üzerine yazı yazılmış olarak çıkıyor. Kırtasiyeci bizden bir lira alabilir. Elli kuruş kağıdın fiyatı, diğer elli kuruş ise üzerindeki yazının, yani sanatın fıyatı oluyor.

Aynen öyle de insanın maddesi itibarı ile çok fazla değeri olmayabilir. Fakat alemlerin yaratıcısı olan Allah'ın yazmış, yaratmış olduğu bir sanat eseri olarak baktığımızda elbette ki, değeri de yükselecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...