İşaratü'l-İ'caz'da, her canlının bir Âdem babası olduğundan bahsediliyor. Acaba bu yaratılış şekli son bulmuş mudur? Yoksa şu anda da herhangi bir türün Âdem babası yaratılıyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Adem babası" tabiri burada her türün ilk atası anlamında kullanılıyor. Nasıl insanlık türü ilk olarak Hazreti Adem (as) ve Havva validemizden tevellüd ediyor ise, diğer canlı türleri de ilk olarak bir anne ve babadan türeyip geliyor.

Allah Hazreti Adem (as)’ı ve Havva annemizi topraktan yaratıp sonra diğer insanların yaratılmasını bir kaide olarak tenasüle (üremeye) bağlamıştır. Aynı kaide ve işlem diğer canlı türleri için de geçerlidir.

Mesela, Allah önce bir erkek deve ve bir de dişi deveyi topraktan yaratıp sonra diğer develeri bu anne ve babadan tenasül (üreme) ile halkediyor. Yeryüzündeki bütün canlıların bu şekilde bir atasının olduğuna işaret ediliyor.

Şu anda bu tarz yaratmadan ziyade, tenasül tarzı yaratma devam ediyor. Yani hâlihazırda yeni bir ata ve buna bağlı olarak yeni bir türün yaratıldığına dair elimizde bir delil ya da bilgi mevcut değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...