İsevî ruhanileri kimlerdir? Böyle bir cemaat çıkmış mıdır? Hem Hz. İsa'nın Hz. Mehdi'nin arkasında namaz kılması, tevil manası dışında, gerçek anlamda da olmuş ya da olacak mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Misyonerler ve Hıristiyan ruhanîleri, hem Nurcular, çok dikkat etmeleri elzemdir. Çünkü, herhalde şimal cereyanı, İslâm ve İsevî dininin hücumuna karşı kendini müdafaa etmek fikriyle, İslâm ve misyonerlerin ittifaklarını bozmaya çalışacak. Tabaka-i avâma müsaadekâr ve vücub-u zekât ve hurmet-i riba ile burjuvaları avâmın yardımına dâvet etmesi ve zulümden çekmesi cihetinde Müslümanları aldatıp, onlara bir imtiyaz verip, bir kısmını kendi tarafına çekebilir. Her neyse, bu defa sizin hatırınız için kaidemi bozdum, dünyaya baktım."(1)

"Hristiyan ruhanîleri" tabiri, burada dinsizlik ve komünizm ile mücadele eden dindar Hristiyanlara işaret ediyor. Ama bu dindar Hristiyanlar aynı zamanda İslam hakikatlerine yaklaşma çabası gösteren ve Hristiyanlığın batıl inançlarından sıyrılıp hakiki tevhit inancı olan İslam’a girmeye hazırlanan geniş bir kitleyi temsil ediyor.

Tabi bu bir hareket ve süreçtir, olgunlaşması ve meyvesi geniş bir dönem içinde tahakkuk edecektir. Deccalizm olan komünizm ile mücadelede Hristiyan ve İslam alemi birlikte ve ittifak ile hareket etmişlerdir. Soğuk savaş dönemi incelenirse bu mesele daha iyi anlaşılır.

Hazreti İsa (as)’in Mehdi (ra)’in arkasında namaz kılması sembolik ve müteşabih bir mecaz / metafordur. Bizim kanaatimize göre hakiki anlamda kılacağına dair bir işaret ve emare görünmüyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 102. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"İslâm ve misyonerlerin ittifakları" burda bahsedilen ittifak natomu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"Misyonerler ve Hıristiyan ruhanîleri, hem Nurcular, çok dikkat etmeleri elzemdir." nere dikkat etmelerinden bahsedilıyor komünizmemi. ayrııca ne tür çalışmalar yapılmış hükümete yön gösterme papaya iman hakikatları ile ilgili kitap göndermesi bu amçlamı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
HRİSTİYANLIK İÇİN RİSALE-İ NURDA KULLANILAN TABİRLER HADİSLER AYETLER ÜSTADIN SÖZLERİ AYIKLANSA BİZE BİR PERSPEKTİF SUNULSA. ÜSTADIN DİYALOGLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ NE İSA ALEYHİSELAMLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ NE TALEBELERE B KONULARDA NE YAPMALARI GEREKTİĞİNE DAİR ÖNERİLERİ NE. NE ZAMAN NE KADAR NE DÜZEYDE OLMALI. BU KONULARI NETLEŞTİREMIYORUM İSA ALEYHİSELAM GELDİĞİNDE ÖRNEĞİN KİMİN ARKASINDA NAMAZ KILACAK. MEHDİNİN ARKASINDA KILACAKSA MEHDİ NE ZAMAN GELECEK. MEHDİ ÜSTADSA O ZAMAN İSA ALEYHİSELAMDA GELMİŞ VE VEFATMI ETMİŞ. DECCALI ÖLDÜRDÜMÜ. BU KONULARDA TİTİZ ÇALIŞMA GEREKIYORMU. BİR KİTAP ÇALIŞMASI YAPILSA ÖLÇÜLER ÇERÇEVESİNDE.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...