İslam dünyası paramparça edilmişken, tek çare ittihad-ı İslam iken, Nur talebeleri neden ümmeti birlik olmaya davet etmiyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ne okumuş olduğumuz Risale-i Nurlar, ne acizane vermeye çalıştığımız cevap ve makalelerimiz ne de sohbet ve vaazlarımız sorunuza muhatap değildir. Çünkü biz Nurcular ümmetin birlik ve beraberliği aleyhinde değil lehindeyiz. Bunu görmek ve anlamak isterseniz Uhuvvet ve İhlas risalelerine dikkat ile bakmanızı tavsiye ederiz.

Risale-i Nur ve onu takip eden Nurani cemaatinin en büyük vazifesi, tahkiki imanı yaymak ve bunun neticesinde de ittihad-ı İslam’ı temin etmektir. İslam birliğine kimin zarar verdiği meydandadır, onlara bakmak gerekir. Yani İslam birliği siyaset ve politika ile değil Müslümanların tahkiki imanı elde etmesi ile mümkün olacaktır.

Allah’ın emirlerini yapmadan, haramlarını terk etmeden -ki bu da ancak sağlam ve sarsılmaz bir iman ile mümkündür- birlikten dirlikten bahsetmek kendimizi aldatmak olur.

İslam’ın beş şartını yaşamayan, ahlaki değerlerini hayatına yansıtamayan kuru kalabalıklardan birlik dirlik çıkmaz. Bu yüzden önce Müslümanların imani ve ahlaki eksikliklerini tahkiki iman ile ikmal edilmesi gerekiyor. Risale-i Nur tahkiki iman dersleri ile bu hizmeti hakkı ile ifa etmektedir. Bu yüzden kimse kalkıp "Risale-i Nur ve onun Nurani cemaati İslam birliğine hizmet etmiyor." diyemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tahacan
Allah razı olsun.İstifade ettik.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fakirullah
"İslam birliği siyaset ve politika ile değil Müslümanların tahkiki imanı elde etmesi ile mümkün olacaktır." Çok güzel bir tesbit, Allah razı olsun. Yine nazarımız geniş daireyi merkez yapmaya kaymıştı.. Halbuki dediğiniz gibi, dar -yani iman- dairesinden sosyal hayata ve siyasete yayılacak birlik ve ittihad.. Onun için tahkiki imanı elde etmiş ferdlerin sayı ve keyfiyetçe ziyadeleşmesine çalışmamız lazım. Allah razı olsun, çok isabetli bir soru-cevap oldu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
Müslümanlardan vazgeçtim risale-i nur talebeleri külli ittihadı tesis edebilmiş mi?şu anda siyasetin kesif havası cümle alemin başına çökmüş durumda.Din kardeşini hakir görmenin bedelini Cehennem olarak haber veriyor Resul-u Zişan. Kendilerini nur talebesi olarak tanıtanların veya Risale sitelerine yorum yapanların (ve bunu yayınlayanların,) kullandıkları etiket laflar şunlar(Müslümanları tenzih ederek); Akıl fukarası,satılmışlar, maskaralar, parelel hainler,budalalar,siyonistlerin uşakları v.s v.s Uhuvvet ve ihlas risaleleri ya okunmuyor yada tersinden okunuyor.Bunlar risale sitelerine değil de meydanlara konuşuyor sanırsınız.Mesele ahlakın,islamın kuranda,sünnette,risalelerde yazması değil mesele okunanı yaşamakta.Yani haalimizle etvarımızla islamı sair kıtaların insanlarına göstermekte (Hutbeyi Şamiye)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...