İslamiyet'i bildiği hâlde yaşamayanlara nerelerden ders yapılmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur, Kur'an’ın bu asra bakan manevi bir tefsiridir. Dolayısıyla bu asrın hastalıklarına en güzel ve şifalı ilaçlarla doludur.

Evvela günahların, haramların ve isyanların yapısındaki manevi ızdırap, yeis ve huzursuzlukla beraber; hayırların, helallerin ve faziletlerin yapısındaki huzur, memnuniyet ve saadetin; mahiyeti itibariyle, üzerinde çok ciddi şekilde durularak anlatılmalıdır.

Ancak ameldeki zafiyet ve eksiklik; imandaki durum ve mahiyetle ciddi manada alakalı olduğundan, meselelerin imani boyutunu da ihmal etmemek gerektir. Bu noktayı nazardan sualdeki mesele ile ilgili, istifade edilecek konuları şöylece sıralaya biliriz.

İkinci Söz, Otuz İkinci Söz'ün Üçüncü Mevkıfı'nın İkinci Noktası'nın İkinci Mebhası, Onuncu Söz'ün Zeylinden sonraki Mukaddime, Yirmi Üçüncü Söz, Altıncı Söz, Yedinci Söz, Sekizinci Söz, Üçüncü Söz, Dördüncü Söz.

Daha sonra
Haşir Risalesi mütalaa edilebilir. Sonra da "Gençlik Rehberi" ve "İman ve Küfür Muvazeneleri" gibi konular ve eserler mezkur sıraya göre, muhatapla ciddi anlamda mütalaa ve müzakere edilerek okunur ise, inşallah güzel neticeler alınabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihvan37631
Çok teşekkür ettim.Allah razı olsun.selametle
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...