Block title
Block content

"İslâmiyette en büyük kebire olan ribayı vesailiyle ilga etmektir." Neden şirk değil de, riba deniliyor burada, bilgi verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İslâmiyette en büyük kebîre olan ribayı, vesâiliyle ilga etmektir. Adalet-i Kur'âniye âlem kapısında durup, ribaya 'Yasaktır, girmeye hakkın yoktur.' der."(1)

Kebire; büyük günah demektir. Riba yani faiz ise, bu büyük günahların en büyüklerinden bir tanesidir. Faiz sadece işleyeni değil, bütün toplumu etkileyip bozan bir günah olduğu için, en büyük günahlar sırasına girmiştir.

Üstad Hazretleri burada hem bireyi hem de toplumu bozan bu günahın, bütün vesileleri ile kaldırılması gerektiğine işaret ediyor. Bu cümlenin tahlili bu şekildedir. Bu cümle ile şirk arasında nasıl bir bağ kurduğunuzu anlamakta zorlanıyoruz.

Şirk özü itibarı ile küfür gurubuna girer. Faiz ise ne kadar adi ve çirkin bir günah da olsa şirk sayılmaz. Yani faizin günah olduğunu kabul ettiği halde, nefsine uyup faiz yiyen adam şirke girmiş olmaz, sadece fasık ve günahkar olur.

"Faizin en büyük günah olduğu" cümlesine takıldı iseniz, şirk ile faiz aynı türden bir günah olmadığı için, faize en büyük günah demek, onu şirkten daha kötü ve çirkin görmek anlamına gelmez. Küfür ve şirk aslı itibarı ile günah olmuş olsa da, ahiret itibarı ile affı olmayan bir günahtır; ama faiz ahirette affı olabilen bir günahtır ya da cezasını çekmek sureti ile kurtuluşu mümkün bir günahtır. Bu yüzden şirk ile faizi aynı kategoride değerlendirmek yanlış olur...

(1) bk. İşârât

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ihlasnur

Şirk ve faiz ikisi de kebire olması ve bildiğimiz cinayet-i azime dalalet-i azime şirk olması sebebiyle. Şirkten büyük olarak faizi öne almayı kavraymayadım. Ama siz burada bir kategori yaptınız. Birisi fısk - toplumu alakadar eder. Şirk - hem şahsı hemde toplumu etkiler. şirk dillendirilir ve etrafa yayılmaya çalışırsa bu da toplumu etkiler bu sebeple daha azamdır. Ama faiz kendini alakadar eder toplumu evi aileyi devleti mahveder.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sami

Hem mektubunuzda yedi kebâiri soruyorsunuz. Kebâir çoktur; fakat ekberü’l-kebâir ve mûbikat-ı seb’a tâbir edilen günahlar yedidir: Katl, zina, şarap, ukuk-u vâlideyn (yani kat-ı sıla-i rahim), kumar, yalancı şehadetlik, dine zarar verecek bid’alara taraftar olmaktır.
Barla Lâhikası | ( 259 )

Yukarıda dikkat edilirse 7 büyük günah içinde şirk sayılmıyor. Çünkü şirk Müslümanı dinden çıkaran tek günahtır ve 7 büyükten de büyüktür. Bu yüzden "kişinin Müslüman iken işleyebileceği en büyük 7 günah" manasına gelir. Şirke düşen zaten Müslüman değildir. ibareye dikkat ederseniz. "İslâmiyette en büyük kebîre olan ribayı..." "İslamiyette" diyor. Yani Müslümanken ve Müslümanlar arasında en büyük günah demektir. Şirk İslam'dan çıkardığı için islamdaki günahlardan sayılmaz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...