"İşleyen hikmeti bir ve inayeti bir ve tanzimatı bir ve iaşesi bir ve muhtaçlarının imdadlarına koşan rahmet bir..." şeklinde devam eden cümleyi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ifadelerden şunu anlıyoruz:

Kainatın her tarafını istila eden hakikatler vardır. Bu hakikatlerin bir olması ve her tarafı istila etmesi, ustalarının da bir olmasını ve her tarafa hakim olduğunu gerektirir.

Mesela, rızıklandırma diye bir kanun vardır. Bu rızıklandırma hakikatı, kainatın her tarafında aynıdır. Yani, genel olarak zihayat varlıkların ağızları vardır. Beslendikleri vakit, bu rızıklarını ağızlarından alarak, dişleri ile çiğneyerek yutarlar ve bedene giden malzemeler enerjiye dönüşür ve canlıyı besler. Bu kanun hemen hemen her tarafta birdir. Demek bu rızıklandırma kanunu nerede varsa, kanun koyucunun hükmü, dolayısı ile kanun koyucu da oradadır.

Keza alemin ısıtılma ve ışıtılması kanunu vardır. Bu kanunun icrasına baktığımızda ise, şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz: Semavattaki bir güneşte hidrojen helyuma dönüşerek ısı yayılıyor ve her taraf aydınlanıyor. Bu kanun nerede varsa, kanun koyanın hükmü de oradadır demektir. Madem bu kanun her tarafta var, öyle ise kanun koyucu da her tarafta vardır. Bu da gösteriyor ki, yaratıcı her taraftadır ve birdir.

Son olarak şöyle bir misal daha verelim:

Dünyamızdan çok uzak olan bir yıldız düşünelim. Çok uzun bir yolculuktan sonra oraya gittiğimizi varsayalım. Gittiğimiz yıldızı incliyoruz ve görüyoruz ki, bizim güneşimizle aynı özellikleri taşıyor. Buradan yola çıkarak deriz ki; güneşimizi yaratan kimse, bu yıldızı da yaratan odur. Çünki sistem aynıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erhangul01

Hem bu kâinatı çeviren isimler ve fiiller bir iken, herbiri kâinatı veya ekserisini ihata eder. 

Bu cümlede geçen ekserisi ne manaya gelmektedir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Ekseri tabiri istisnasıları temsil eder mesela rızık kanunu tamamen her şeyi ve her yeri ihata etmiş olsa açlığa yer kalmaz o zaman rızık kanunu ekseri olarak tecelli eder demek daha yerinde olacaktır. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...