"İsm-i Azam veyahut İsm-i Azamın altı nurundan bir nuru,.." Bu isimlerin hepsi ayrı ayrı ism-i a'zam mıdır; yoksa ism-i a'zamın bir nuru mudur? Allah ismi, ism-i a'zam olabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsm-i a'zam, Allah'ın en büyük ismidir. Bu ism-i şerif tüm isimleri şemsiyesi altına toplamıştır. Fakat bazı hikmetlere binaen, bu isim gizlidir. Bu nedenle bütün esma-i ilahiye, ism-i a'zam kıymetini kazanıyor.

Bu ism-i a'zamın gizli olması, alimleri ve herkesi bu ismin hangisi olduğu konusunda ciddi araştırmaya sevk etmiştir. Peygamberimiz (a.s.m) bu ismin Ayet-ül Kürsi'de dahil olduğunu ifade etmiştir. İmam-ı Ali (r.a) ise, altı ismin toplamını veya her birisini, İsm-i Azam olarak görmüştür. Bu isimler , Ferd, Hay, Kayyum, Hakem, Adl ve Kuddüs isimleridir.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri de, "Bu isimlerin herbirisi ya ism-i a'zamdır ya da bu altı ismin tamamından hasıl olan nur, ism-i a'zamdır." demektedir.

"Allah" ismi, ism-i azam olabilir. Çünkü Allah lafza-i celali bütün esma-i ilahiyeyi içinde barındıran en kapsamlı esmasıdır. İsm-i a'zam, kişiden kişiye göre değiştiğinden "Allah ismi, ism-i a'zamdır.", demek yanlış olmaz kanaatindeyiz..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

gechici
Ism-i azamin sayisinin bir tane mi, yoksa birden fazla mi oldugu konusunda ben kesin bir yorum bulamadim. Imam-i Ali, Imam-i Rabbani gibi zatlar bu 6 isme isaret ederken, Imam-i Sah-i Geylani gibi zatlarda Hay ve Kayyum ismine dogru agir isaretler var. 20 mektubun mukaddimesinde Ustad hazretleri yine Ism-i azam mertebesini tasiyan kelimelerden bahsediyor. Yine Ustadimiz Ayet-el kursi icin ayni sekilde bahsediyor. 8. Mektub'da ise enteresan bir sekilde 8 ism-i azamin bir sahifei nuranisi olan gunesten bahsediliyor. Yine 2. sua'da ism-i ehad ile alakali olarak bir deginme var. Ayrica 30. lemayi herkes hizlica okuyup hemen 6 nura yogunlasiyor. Halbuki Ustad hazretleri cok acik bir sekilde Hay ve Kayyum isimleri icin ziya kavramini da eklemis. ".. ismi azamin iki ziyasindan bir ziyasi .. ". Yunus suresinde ki ayete yogunlasarak bakilirsa gunes icin ziya, ay icin nur kelimeleri kullanilmis. Demek ki ziya daha bir gunes gibi.. Demek ki bu iki isim daha bir yogun isimler. Ama te'vilini Allah bilir. Ben kendimce soyle bir yorumda bulundum. Ne kadar dogrudur bilemiyorum. Her kul Rabbisinin ayri isimlerine ayinadarlik ediyor. Her kul'da kimi isimler azam derecede tecelli ediyor, kimi isimler ise golge de kaliyor. Herkes icin tek bir ism-i azami dusunmek dogru olmayabilir. Herkeste farkli ism-i azam tecellileri, degerleri olabilir. Rabbimizin bizi nasil programladigini biz bilemeyiz. Ama bize dusen kendimizi okuyarak, ism-i azamla ilgili satirlarada ulasmak olabilir. Ama ism-i azamla alakali bence en guzel yorum su olabilir :) Sagi solu arar idim Dost yuzunu gorsem deyu Ben tasrada arar idim Ol can icinde can imis Niyazi Misri Baki selametle, Garib
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...