"İsm-i Celal" ve "Lafza-i Celal" ne demektir, aralarındaki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Celal: Kelime olarak; sonsuz derecede büyüklük, azamet, hiddetlilik, hışım manalarına gelir.

İlm-i Kelâm'da Celal; Cenâb-ı Hakk'ın kahrının ve azametinin tecellisidir. Celal; Cenâb-ı Hakk'ın isim ve sıfatlarının cüzlerde ve fertlerde değil, nev'deki ve küllilerdeki tecellisine denir. Cenâb-ı Hak, birliğine ve vahdaniyyetine delil olacak çok şeyler yarattığından veyâ ihâtadan âli, yani kuşatılmaktan yüksek ve celil olduğu veya hislerle idrâk edilmekten celil ve münezzeh olduğundan Celâl denir.

Yani; Allah, Zat ve sıfat noktasından nihayetsiz azamet ve haşmet sahibi olduğu için, hiçbir mahluk Allah’ın bu azamet ve haşmetini kuşatarak idrak edemez, işte bu idrak edememek manası; Celal sıfatı ile tabir ediliyor.

Lafza-i Celal:
Lafza-i Celal; burada en büyük ve kuşatıcı isim anlamındadır ki; Allah lafzının bir ifadesi ve bir ismidir. Yani lafza-i celal; Allah demektir. Allah lafzı ise; Allah’ın en büyük ve kuşatıcı ism-i şerifidir. Celal sıfatı; Allah lafzının sadece bir şubesi, bir kanalıdır. Celal, Allah lafzının içindedir ama; Allah lafzı Celal isminin içinde değildir, zira ondan daha büyük ve kuşatıcıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ahmet özcan

Allah'ın şuunatından olan uluhiyet ve rububiyet kavramlarını ifade eden isim mesela Allah lafza-i celali uluhiyete ve rab ismi rububiyet e mi işaret ediyor yoksa Allah lafzı her ikisininde içine alıyor mu? Alemlerin rabbi ismiyle Allah ismini karşılaştırsak nasıl olur? Allah lafzı zat-ı akdese Ayn olduğu cihetle direkt tecelli etmiyor herhalde diye düşünüyorum siz aciklarmisiniz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Allah zatı ile değil isim ve sıfatları aracılığı ile tecelli eder. Allah lafzı Zat-ı Akdesi temsil ettiği için hem Uluhiyeti hem Rububiyeti içine alan bir isimdir. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...