"İsm-i Hayyın bir cilve-i âzamı ve ism-i Muhyînin bir tecellî-i eltafı olan bu hayatın,.." Hayat çok kıymetli; ancak çok basit sebeblerle son bulabiliyor. Arı sokmasından, miligramlık zehirden insan alerjiyle ölebiliyor. Basit sebeblerle ölümün hikmeti?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayatın tahakkuku, yani vücut bulması, binlerce sebebin inşa edilip bir arada tutulması ile mümkünken; sönmesi, yani ölmesi ise bir sebebin olmaması ile mümkündür. Zira hayat vücuda yakın iken, ölüm ademe yakındır. Vücut binlerce sebebin istihdamı ile olurken, adem bir sebebin olmaması ile olur.

Vücut tamirdir, adem tahriptir. Tamir zordur, ama tahrip kolaydır. Tabi bu, insan açısından böyledir. Yoksa sonsuz kudret sahibi olan Allah için, vücut da adem de gayet basit ve bir anlıktır. Ölümün basit bir sebep ile oluşmasının bir sırrı budur.

Ölümün basit sebepler ile olmasının diğer bir sırrı, insanın tapınıp perestiş ettiği dünya hayatının ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu anlayıp, asıl ve gerçek ahiret hayatına müteveccih olması gerektiğini ihtar etmek içindir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...