Block title
Block content

"İsm-i Zahir itibarıyla, Arş, mülk, kevn melekût olur. İsm-i Bâtın itibarıyla, Arş, melekût, kevn mülk olur." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arş, maddi ve manevi, şehadet ve gaybi bütün mahlukatı ve alemleri kuşatan ve içine alan genel bir çerçevedir. Yani Arş denildiği zaman, kainat da içine girer, cennet cehennem de içine girer; bütün mahlukat istisnasız hepsi içine girer. Ama arş ve kürsi de kainat gibi mahlukturlar, yani onlarda Allah tarafından yaratılmışlardır. Kainat, yani içinde yaşadığımız maddi alem, Arş'ın yanında küçük bir çakıl taşı gibi kalır.

İsm-i Zahir gözlüğü ile Arş'a bakıldığı zaman kevn, yani mahlukat onun içi anlamına gelen melekut oluyor; Arş ise onun dışı ve kabuğu anlamına gelen mülk ve zahir yüzü manasına geliyor.

İsm-i Batın gözlüğü ile Arş'a bakıldığında durum tam tersi olup, kevn yani mahlukat mülk, yani dış yüz arş ise melekut yani iç yüz oluyor. Zarf ile mektup gibidir, zarfa Zahir ismi ile bakılırsa mektup melekut, yani iç zarf ise mülk yani dış olmuş oluyor. Aynı şekilde Batın ismi ile bakıldığında yani zarfın içinden bakıldığında, mektup, mülk yani dış, zarf ise melekut yani iç yüz oluyor. Bu noktada Arş ile kevn mektup ile zarf gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...