"İşte, birbirine muhalif, nihayet derecede karışık olan o envâ-ı kesireyi kemâl-i imtiyazla ihya etmek ve hatasız, haltsız, galatsız olarak mümtazâne iade etmek, nihayetsiz bir kudrete ve muhit bir ilme sahip olan Zât-ı Zülcelâlin hâtem-i has..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birbirine muhalif olan şey, her bir bitki ve hayvanın kendine özgü bir hayat düzeninin olması ve cisimlerinin birbirinden farklı işlemesidir. Mesela, kutuplarda yaşayan bir hayvan ile çöllerde yaşayan bir hayvanın hayat düzeni ve cismani sistemi birbirine muhaliftir.

"Nihayet karışık" ifadesinde ise, dört yüz bin türün aynı zemin üstünde iç içe girift bir şekilde yaşamasına kinayedir. Evet, yer yüzünde binlerce tür, milyarlarca fert iç içe yaşamasına rağmen hiç birisinde bir karışıklık, bir karıştırma bir unutma, bir ihmal, bir hata görülmüyor. Her bir tür ve o tür içindeki sayısız fertler, ayrı bir ihtimam ve imtiyaz ile görülüyor gözetiliyor. Mesela, bütün karıncaların rızkı unutulmadığı gibi o milyarlarca karıncadan bir tanesinin rızkı da unutulmuyor.

Bu sayısız tür ve fertlerin mükemmel bir imtiyaz ve ihtimam ile terbiye ve idare olunmaları, okuyabilen için tevhidin hakiki bir imza ve mührü niteliğindedir.

Bir bahar mevsiminde yaratılan sineklerin sayısı Hz. Adem (as)'dan bu yana yaratılan insanların sayısından fazladır. Her kışın bu sinekler ölüyor, her bahar yeniden ihya ve iade ediliyorlar. Bütün canlıları da buna kıyas edebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...