Block title
Block content

"İşte, bu bedbahtlar, bu desise-i şeytaniye ile başlarını mezâhibin zincirinden çıkarıyorlar. Bunların şu dâvâları ne kadar çürük, ne kadar esassız..." sert ifadelerin kullanılması ile birlikte açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada öncelikle uyarılan kişilere bakarak konuyu değerlendirmek gerekir. Ateşten, zehirden, kanserden haberi olmayan kişilere, bu tehlikeler bütün açıklığıyla haber verilir. Yoksa hem tehlike tam olarak haber verilmemiş olur hem de kişiler hakiki anlamda uyarılmamış olur.

Ayrıca, dini sinsi bir şekilde tahrip etmeye çalışan dessas sapkınlara karşı kavl-i leyyin ile hitap etmek belagate uygun olmaz. Belagat halin gereğine uygun konuşmakla olur. Elbette ıslaha kabiliyeti olan şaşkınlara kavl-i leyyin ve şefkatle yaklaşmak gerekir. Lakin yılan gibi, akrep gibi sokmaktan lezzet alan ehli dalalete anladığı dilden hitap etmek aynı belagattir.

Hak mezhepler İslam binasının dış cephesi gibidir. Binayı tahrip etmek isteyenler önce dış cepheyi bozmaya çalışırlar, sonra binanın içine doğru ilerlerler. Bu binayı korumak ile vazifeli alimler de önce binanın dış cephesini müdafaa etmekle yükümlüdürler. Çünkü dış cephe, içi koruyan bir kalkandır, ne kadar sağlam olursa o kadar bina korunaklı olur demektir.

İmam-ı Azam, İmam-ı Şafi, İmam-ı Malik ve Hanbeli gibi değerli ve sağlam koruma kalkanlarını aşmadan dinin özüne kimse ilişemez. İslam düşmanları bunu çok iyi bildiğinden, önce mezheplere ve imamlara ilişiyorlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...