Block title
Block content

"İşte her cemâl ve kemâl sahibi kendi cemâl ve kemâlini görmek ve göstermek istemesi sırrınca,.." Burada "celal" sıfatı neden dahil edilmemiş olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte her cemâl ve kemâl sahibi kendi cemâl ve kemâlini görmek ve göstermek istemesi sırrınca, o sultan-ı zîşân dahi istedi ki, bir meşher açsın, içinde sergiler dizsin, ta nâsın enzarında saltanatının haşmetini, hem servetinin şaşaasını, hem kendi san’atının harikalarını, hem kendi marifetinin garibelerini izhar edip göstersin."(1)

"Celal" sıfatı kelime olarak nihayet derecede büyüklük, azamet, hiddetlilik manalarına geliyor. Kelam ilminde ise Cenâb-ı Hakk'ın kahrının ve azametinin tecellisi şeklinde tarif ediliyor.

"Celal" sıfatı Allah’ın zat-ı akdesindeki büyüklüğü ifade eden bir kelimedir. Evet Cenâb-ı Hak, vahdaniyyetine delil olacak çok şeyler yarattığından veya ihatadan âli ve celil olduğu veya hislerle idrak edilmekten celil olduğu için, "celâl" sıfatının Allah’ın nazar-ı Barisine mahsus bir yönü bulunuyor.

Diğer bir husus, "celal" sıfatının bu cümle içinde kullanılmaması, bu sıfatın  tecelli ve tezahür etmediği anlamına gelmiyor. Arş, kürsi, kâinat, galaksiler ve benzeri azim mahlukat,  hep Onun sonsuz azamet ve kibriyasına işaret eden birer levha birer ipuçlarıdır.

(1) bk. Sözler, On Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Birinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1497 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...