"İşte o has Nurcular ve bir kısmı evliya olan o kardeşlerimizin tâbire ve tevile muhtaç fikirlerini ortaya atmak, ehl-i dünyayı ve ehl-i siyaseti telâşe verir ve vermiş; hücumlarına vesile olur. Çünkü, birinci vazifenin hakikatini ve kıymetini..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"O zatın üçüncü vazifesi, hilâfet-i İslâmiyeyi ittihad-ı İslâma bina ederek, İsevî ruhanîleriyle ittifak edip din-i İslâma hizmet etmektir. Bu vazife, pek büyük bir saltanat ve kuvvet ve milyonlar fedakârlarla tatbik edilebilir. Birinci vazife, o iki vazifeden üç-dört derece daha ziyade kıymettardır. Fakat o ikinci, üçüncü vazifeler pek parlak ve çok geniş bir dairede ve şaşaalı bir tarzda olduğundan, umumun ve avâmın nazarında daha ehemmiyetli görünüyorlar."

"İşte o has Nurcular ve bir kısmı evliya olan o kardeşlerimizin tâbire ve tevile muhtaç fikirlerini ortaya atmak, ehl-i dünyayı ve ehl-i siyaseti telâşe verir ve vermiş; hücumlarına vesile olur. Çünkü, birinci vazifenin hakikatini ve kıymetini göremiyorlar; öteki cihetlere hamlederler."(1)

Risale-i Nur talebeleri yani has Nurcular, Üstad Hazretlerini beklenen büyük mehdi olarak telakki ediyorlar. Üstad Hazretleri de bu bahiste, bu telakkinin mahzurlarını anlatarak, o has Nurcuların fikir ve telakkilerini tadil etmek istiyor.

Malum, beklenen mehdinin üç vazifesinden ikisi siyasetle ve içtimai hayatla ilgilidir ki bu hususlar ehli siyaseti evhamlandırıp telaşlandırıyor ve en önemli vazife olan iman hizmetine zarar verme ihtimalini meydana çıkarıyor.

Yani "mehdi" ismini ve manasını ön plana çıkarmak Risale-i Nur'un zaruri olan iman hizmetine terstir. Ve bu gibi telakkiler hizmete zarar vereceği için, bu unvanları öne çıkarmanın hizmet açısından uygun olmayacağını ifade ediyor Üstad Hazretleri.

Hem de evhamlı olan ehli siyaseti gereksiz bir şekilde üzerimize çekmek anlamına gelir.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybî, Risale-i Nur'dan Parlak Fıkralar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

recep1
Allah razı olsun kardeşler,
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...