"İşte o merhûme, kırk gün Barla’nın hazinane bağlarına rikkatli ihtiyarlık gözüyle bakmasına bedel; kabrinde, Cennet bağlarını kırk bin günlerde seyredeceğini kazandı..." Buradaki, "kırk bin günlerde" ifadesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte o merhume, kırk gün Barla'nın hazînâne bağlarına rikkatli ihtiyarlık gözüyle bakmasına bedel, kabrinde, Cennet bağlarını kırk bin günlerde seyredeceğini kazandı. Çünkü imanı kuvvetli, salâhati şiddetli idi." (1)

Buradaki "kırk bin gün" ifadesi, dünya ile ahiret arasında bir mukayese yapmak içindir. Yani "Dünyada kırk gün gözleri kapalı olmaya mukabil, ahiret hayatında kırk bin günlük mükâfat verilecek" denilmek sureti ile dünyada gözleri görmeyenlerin ahiretteki mükâfatının çok büyük olacağına işaret ediliyor. Yani buradaki "kırk bin gün" ifadesi, nimetin çokluğuna ve oradaki görmenin keskinliğine işarettir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Beşinci Lem'a, On Dördüncü Deva.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yalcin85
belki belli bir mesafeyi içine alan bir seyir alanı ölçüsü diye düşünmüştüm. çünkü eskiden kırk günlük mesafe falan deniyormuş. ama anladım ki zamanı ifade ediyormuş. teşekkürler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...