"İşte şecere-i kâinat, şecere-i Tuba gibi, gövdesi ve kökü yukarıda, dalları aşağıda olduğu için; aşağıdaki meyve makamından, ta çekirdek-i asli makamına kadar, nurani bir hayt-ı münasebet var." İzah eder misiniz? Tuba ağacı neyi temsil ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şecere" ağaç demektir ve Risale-i Nur'da çokça kullanılan bir kelimedir. Risale-i Nur'da "şecere" en çok kâinatın geneli için kullanılan bir terimdir. Bütün elementler, toprak, hava, su ve ateş gibi unsurlar bu ağacın dalları, …, insanlık âlemi de ağacın meyvesi ve neticesi olarak tasvir edilir.

Keza, amel ve ibadetin mertebelerini ifade için de yine ağaç örneği verilir. Çekirdekten tut da ağaca kadar iman ve ibadette mertebeler olduğu nazara verilir.

Yine imanda "şecere-i Tuba" çekirdeği, küfürde ise "zakkum-u cehennem" tohumu olduğu ifade edilir. "Tuba" iyilikleri ve güzellikleri temsil eder, "zakkum" da fenalığı ve kötülüğü temsil eder.

Hadis-i şeriflerde ifade edildiği üzere cennet ve cehennemden bu dünyaya dallar uzamakta; cehennemden uzanana "şecere-i zakkum", cennetten uzanana da "şecere-i Tuba" denmektedir.

Şecere-i Tuba ile ilgili bir kısım bilgiler:

Lügatta “Tayyib” kelimesinden türetilmiş olan tûbâ, en güzel, en hoş, en iyi manasına geliyor.

Bu kelime Kur’ânda sadece şu ayette geçer:

"İman edip güzel amel edenler için Tuba ve dönüp gidecek güzel yurt vardır.” (Ra'd, 13/29)

Ayette geçen "Tuba" kelimesine “cennet” manası verildiği gibi, “cennette bir ağaç” manası da verilmiştir.

Hayt, bağ ve ip anlamında kullanılmaktadır. Hayt-ı münasebet ise, münasebet bağı demektir.

Tuba ağacının bütün kök, dal, yaprak, çiçek ve meyveleri nasıl ki birbirleriyle irtibatlıdır. Aynı şekilde şu kâinat ağacı da bütün, galaksi, yıldız, gezegen ve uydularıyla birbirleriyle irtibatlıdır. Müstakil değillerdir. Aynı şekilde insanın vücudu dâhil tüm aza ve hissiyatları birbirleriyle münasebettardır. Ayrıca insan tüm kâinatla irtibatlı ve münasebettardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Mehmet Ali Akgün

Kainat ağacının gövdesi ve kökü için neden yukarıda diyor? Meyve için de, aşağıda demiş. Halbuki ağacın kökleri yerde, meyvesi yukarıda diye biliriz biz. Bu benzetmede Üstad bunların yerini neden değiştirmiş?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Cennet, semavat ve nurani alemler yukarıda madde, kainat, dünya ve insan aşağıda olduğu için böyle bir tasvir yapılıyor. İnsan yaratılış ağacının meyvesi olduğu ama maddeten de alt alemler olan dünyada olduğu için böyle bir tasvir yapılıyor.

Tûbâ cennetteki ağaçların en büyüğüdür. Kökü arştadır. Dalları cennet halkının meyvelerini kolayca toplayabilmesi için cennetin üstünden zemine doğru sarkmış, ters duran bir ağaçtır. Yüz bin dalı budağı vardır.

Yaratılış ağacının kök ve gövdesi nurani alemler ve cennettir dalları kainat meyvesi ise insandır. Ve bu ağaç meyveye göre tasvir edilince ağaç ters olarak tasvir ediliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...