Block title
Block content

"İşte, şu fermanın üslupları öyle bir tarzda parlıyor ki, herkesin nazar-ı istihsanını celb ediyor; ve öyle ciddî, ehemmiyetli meseleleri zikrediyor ki, herkes kulak vermeye mecbur oluyor." insanların çoğunluğu bu İlâhî fermana kulak vermiyor. İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Herkesin nazar-ı istihsanını celb etme"  ile kastedilen mana, “O Fermana nazar eden herkesin, onu istihsan ettiği, yâni güzel bulduğu, beğendiğidir.”  Ona hiç nazar etmeyenler bu ifadeye dahil değillerdir.  Meselâ, bir serginin ziyaretçileri hakkında “Herkes sergiye hayran kaldı.” denildiğinde, buradaki “herkes”  kelimesi “sergiyi ziyaret eden herkes” demektir,  ziyaret etmeyenler bu ifadeye dahil olmazlar.

Kur’ânı ön yargısız olarak inceleyen herkes Allah’ın zâtı ve sıfatları, O’nun razı olacağı kulların vasıfları, bu âlemin ve insanın yaratılış hikmeti, toplum hayatının en güzel şekilde tanzimi gibi çok önemli konularda en  sağlam bilgiyi onda bulacaklardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Makam, On İkinci Burhan | Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 1357 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...