"İşte şu hadise-i cüz'iye ile bir düstûr-u küllîyi, her vakit, hem herkese gayet lüzumlu bir ders-i hikmet olduğunu ulvî bir i'caz ile beyan eder." Bakar’ı kesmek cüz’î hâdisesinin içinde gizlenen küllî düsturlar ve maksatlar nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri, İhlâs Sûresinde geçen “O, doğurmadı ve doğurulmadı.” mealindeki âyetin mânasının küllî olduğuna dikkat çekerek, bu âyetle, doğuran ve doğurulanların ilah olamayacağının ders verildiğini ifade ediyor. Bu âyet-i Kerîme, ayrıca, küllî mânasıyla, Hz. İsa, Hz. Meryem ve Hz. Üzeyr’in ilah olamayacaklarını ifade ettiği gibi, meleklerin Allah’ın kızları olduğu, ukul-ü aşerenin her birinin diğerini yarattığı gibi her türlü yanlış fikir ve batıl inanca da en güzel bir cevap oluyor.

Bir bakar’ın kesilmesiyle de aslında, bakarperestlik inancı kesilmiş, ineğe tapanlar uyarılmış, beslenip büyüyen, yiyip içen ve sonunda insanlara gıda olan bir canlının ilah olamayacağı ortaya konulmuştur.

Öte yandan, aynı kıssada, insanların öldükten sonra dirilmeleri konusunda da çok büyük bir mu’cize gösterilmiş, kesilen bakar’ın bir parçasının maktule temas ettirilmesiyle maktul dile gelmiş ve kendisini öldüreni haber vermiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...