Block title
Block content

"İşte, şu hakikatin aksine olarak, şu zamanın nazarı ise, maslahat ve hikmeti illet yerine ikame edip ona göre hükmediyor. Elbette böyle içtihad arziyedir, semâvî değildir." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya ve dünyevileşmeyi merkeze alan bu zamanın bozuk düşünce yapısı, ibadetlerin asıl nedeni olarak fayda ve menfaati görüyor. Yani "Namazın kılınmasının asıl nedeni dünyevi faydalarıdır. Bu faydalar olmazsa namaz da gereksiz olur." diyorlar.

Oysa ibadetlerin illeti yani asıl nedeni Allah’ın emretmesi ve neticesi ise, Allah’ın rızasını kazanmaktır. Dünyevi faydaları ise, sadece nefsi teşvik etmek ve imanı zayıf olanları moralize etmek içindir.

Bu yüzden dünya ve dünyevileşmeyi merkeze alan bazılarının içtihat anlayışı, semavi değil arzi oluyor.

Bu zihniyet için din ve ibadet, dünya yemeğinin üzerinde tatlandırıcı bir sos gibidir. Ya da ölüm, musibet, hastalık ve bela gibi şeylere karşı dünyadaki neşesini kaçırmamak için kullanılan bir vitamin hapı gibidir. Böyle adamların içtihadına güvenmek, kurda kuzuyu teslim etmek gibidir.

Oysa dini dünyaya dirsek olarak değil, dünyayı dine dirsek olarak görmek gerekir. İçtihatlarda ise, Allah’ın rızası ve ahiret merkezde olmalı, dünya ondan sonra mülahaza edilmelidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Mani | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 369 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...