Block title
Block content

"İşte şu mahlûkatın şu seyelânı, gayet hakîmâne, rahmet ve ihsan dairesinde; ve şu seyeranı, gayet alîmâne, hikmet ve intizam dairesinde; ve şu cereyanı, gayet rahîmâne, şefkat ve mizan dairesinde, baştan aşağıya kadar hikmetlerle, maslahatlarla,.." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mahlukat zaman içinde akıp giden bir nehir gibidir. Ve bu akıp gitme mükemmel bir rahmet, ihsan ve hikmet ile idare ediliyor. Kainatın yaratılmasından bu yana, zaman sahnesine çıkan herbir mahluk, mükemmel bir hikmet ve rahmet ile yönetilmişler.

Mesela, bir insanın dünyaya gelir gelmez anne sütü ile beslenmeye başlanması ve ondan sonra mükemmel bir şefkat ve rızık ile beslenmesi, hep bu rahmet ve ihsanın eserleridir. Zaman nehri içinde akan her bir mahluk böyle sayısız şefkat ve ihsanlara mazhar oluyor.

Mahlukatın seyaranı, yani sevk ve idare edilmesi hikmet ve ilim ile oluyor. Sema aleminde yıldızların, gezegenlerin, galaksi ve sistemlerin muazzam ve mükemmel bir sistem ve ölçü içinde olmaları, nasıl Allah’ın varlığına, birliğine, azamet ve büyüklüğüne işaret edip ispat ediyor ise, insan bedeninde çalışan alyuvar, akyuvar, aza ve organların muazzam ve mükemmel bir intizam ve sistem içinde olmaları da, aynı şekilde Allah’ın varlığına, birliğine, azamet ve büyüklüğüne işaret edip ispat ediyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...