"İşte, şu zamanda zaruret derecesine geçen ve insanları müptelâ eden, bir beliyye-i âmme suretine giren çok umurlar vardır ki, su-i ihtiyardan, gayr-ı meşru meyillerden ve haram muamele..." cümlesini devamıyla açıkar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu zamanda zaruret olmadığı halde, zaruret derecesine çıkan, insanları kendisine müptela ve meftun eden ve bütün insanların ortak bir sorunu haline gelen işler vardır ki, bu işler insanların iradesini kötüye kullanması, meşru olmayan eğilimler ve haram yaşantının bir sonucu, bir neticesidir. Bu yüzden İslamda kolaylık olarak vazedilen hükümlere konu olamazlar. Yani kendisini bilerek kötü işlere ve kötü ahlaka alıştıran insanlar, İslam’ın ruhsatlı ve kolaylık için konulan hükümlerinden faydalanamazlar. Dans, tiyatro, israf ve tüketim gibi bu zamanın haram alışkanlıklarını bahane gösterip, yani zaruridir deyip, haramları helal saymak batıldır.

Mesela, kendi iradesi ile içkiye müptela olup, kendisini sarhoş eden adam, sarhoşken yaptığı suç ve sorumluluklarda özür sahibi sayılmaz. "Ben sarhoştum, aklım başımda değildi." deyip, suçundan ve sorumluluklarından kaçamaz. İslam’a göre, o sarhoş adam, ayık ve aklı başında bir adam gibi muamele görür.

Sarhoş adam cinayet işlese kısas uygulanır, karısını boşasa, boşamış sayılır. Sarhoşun şeran şunu demeye hakkı yoktur: "Ben içki bağımlısıyım ve bırakamıyorum. O halde bana içki zaruridir, zaruri durumlarda haramlar helal olur." Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...