İstidat lisaniyle yapılan duayı açar mısınız? Dua bir fiil olduğundan, dua edenin bir cüz-i iradesi olması lazım değil mi? Cüz-i iradesi olmayan varlıklarda istidat nasıl söz konusu olabilir? "Allah bizzat tasarruf ediyor." demek daha uygun olmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İstidat lisanıyla dua, kabiliyet dili ile yapılan duadır. Mesela kaysı çekirdeği kaysı olmak için kabiliyet dili ile Allah’tan istiyor. Bir kartal yumurtası kartal olmak için kabiliyet lisanı ile Allah’tan talepte bulunuyor. İnsan da aynı şekilde fıtrattan gelen bir çok kabiliyetlerle, kabiliyet dili ile Allah’tan talep ederse Allah bu talebi ekseriya geri çevirmez.Yalnız kabiliyet doğrultusunda istemek gerekir, kabiliyetimiz olmadığı bir sahada talep edersek Allah bunu vermez. Nasıl kaysı erik olamaz ise çiftçi kabiliyeti olan birisi de marangoz olamaz.

Yalnız bazen tohum ve yumurtalar çoklukla icat edilir, ama bir kısmı maksada ulaşmadan arada başka hikmete binaen telef olur. Bir tohum ya da yumurtanın kabiliyet dili ile dua etmesi ve bunun kabul edilmesi İlahi irade ve hikmete bakar. Şayet İlahi irade ve hikmet uygun görürse maksada ulaşır, uygun görmez ise ulaşamaz. Bu insan da dahil bütün türler için geçerlidir.

Mesela, balık bir defada milyonlarca yumurtluyor, şayet hepsi balık olsa denizdeki ekolojik denge bozulur. Bu yüzden Allah hikmeti gereği o yumurtaların bir kısmını başka türlere besin ve rızık olarak ayırıyor.

Allah o hali yani kabiliyetleri dua şeklinde tasarlamış, vermeyi de kendi isimlerine bir görev olarak tayin etmiş. İşte bu isteme ve verme işlemine "istidat lisanı ile yapılan dua" deniliyor.

Yani isminin şu veya bu olması bu ince manayı değiştirmiyor. Siz buna İlahi tasarruf da diyebilirsiniz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bugrahan1

Allah razı olsun ! anlaşıldı

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
drerkan
İnsan vücudun daki 100 trilyon hücrenin her birisinin de iradesi yok.Onlarda rızıklanıyor.Hakikatte insan da 100 trilyon hücreye malik değil zaten.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahmet sabri

Elma ağacının çekirdeğinde elma ağacı olma istidadı vardır. Allah onu o istidatta yaratmıştır. Yani elma ağacı istidadına muvafık olarak lisanı haliyle Allah'a yalvarıyor, bu ilk parağrafı açıklıyor; hemen akabindeki parağrafta ise Allah, elma ağacının istidad lisanıyla yaptığı duaya cevaben suyu, havayı, toprağı, güneşi vb bütün unsurların bir araya getirerek o çekirdeği ağaca çeviriyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...