"İstikbal onun getirdiği nurun ziyasyla 1300 sene ışıklanmş..." deniyor. Şimdi hicri 1432'deyiz. Burayı okurken, 1432 senedir diye mi okuyacğız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada esas olan manadır; mananın üzerindeki elbise zamana göre değişebilir. Bu meseleye bir ayet üzerinden cevap verelim. Şöyle ki:

"Sizler de onlara karşı gücünüzün yettiği her çeşit kuvvetten, savaş için beslenen atlardan hazırlayın; onunla hem Allah'ın düşmanı hem sizin düşmanınızı, hem de sizin bilmediğinizi fakat Allah'ın bildiği diğer düşmanlarınızı korkutursunuz. Allah yolunda her ne harcarsanız mükafatı size tamamen ödenir ve hiç zarara uğramazsınız."(Enfal, 8/60)

Kur'an’ın bu hükmünde değişmeyen yön, "Düşmana karşı hazırlıklı olun." hükmüdür. Burada herhangi bir değişme olmaz ve bu hüküm daimidir. Bu ayette değişime açık olan yön ise, at beslemek hususudur. Zira o zaman at iyi bir savaş aracı iken, insanlığın tekamülü ile artık at müzelik bir durumdadır. Şimdi yeni savaş araçları tank ve tüfeklerdir. Şimdi biz kalkıp "füze ve tanka karşı at besleyeceğiz, ayet böyle emrediyor" dersek, Kur’an’ın hakiki mesajını anlamamış oluruz. "At beslemek" düşmana karşı hazırlıklı olmak manası üzerinde bir elbisedir, zaman ve mekan bu elbiseyi değiştirebilir. Öyle ise biz değişmeyen ve evrensel olan manaları esas alacağız.

Bu inceliği ve bakış açısını Risale-i Nurlara da tatbik edebiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...