Block title
Block content

"İsveç, Norveç, Finlandiya gibi küçük devletleri Kur'anı mekteblerinde ders vermek ve kabul etmek..." Mekteplerinde böyle dersler konulmuş ise, şu an Avrupadaki dalalet ve İslam karşıtlığı neden hüküm sürüyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Avrupa ya da İskandinav ülkeleri tek tip bir görüş ya da inançtan oluşmuyorlar, onların içinde de ırkçı ve din düşmanı insanlar var. Ama genel yapı hoşgörü ve demokratik esasları benimsediği için, İskandinav ülkeleri daha medeni daha gelişmiş daha İslam’a yakın bir yerde duruyorlar.

Zaman zaman radikal ve azınlık fikirlerin başını kaldırması, İskandinav ülkelerini töhmet altında bırakmaz ve bırakmamalıdır. İskandinav ülkelerinin sosyal yapısı İslam’a en yakın sosyal yapılardır. Bir sonraki aşama iman etmeleridir ki gidişat bunu gösteriyor. Sosyal olaylar anlık ve aniden olmaz, zaman ve süreç içinde seyrederler.

Yani Üstadımızın öngörüsü, gayet mantıklı ve sosyoloji ilmine uygun bir öngörüdür. İskandinav ülkelerinde intiharların çoğalması karanlığın dip yapması ve aydınlığa en yakın olması anlamına da geliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...